След края на второто българско издание на глобалната инициатива Transform Today, реализирала вече четири идеи на различни български артисти, заедно с Аbsolut поканихме няколко агенти, които последователно трансформират градската среда в позитивна посока. Те ни разкриха новостите около личните си You Transform Today проекти и ни вдъхновиха да продължим да вярваме, че има хора, които променят България към по-добро.
Този път героите в нашия разказ са симпатягите от сдружение Трансформатори. Всичко започва през 2009, когато настъпва икономическата криза. Тогава шестима архитекти - кой прясно завършил, кой с малко повече проектантски опит, решават, че не са удовлетворени от работата в офис и търсят начин да си уплътнят времето с нещо смислено. Първоначално започват с дребни акции в градска среда, с които от една страна стиковат екипа, а от друга подчертават проблеми от града, които се опитват да решат с хумор, свежи хрумки и приятелско намигване към останалите жители. Лека полека, точно като снежна топка, участниците стават все повече, ангажиментите се увеличават като бройка, мащаб и въздействие и така готината идея се превръща в основно занимание за повечето от тях.
Екипът се занимава с няколко типа дейности - нестопански и стопански проекти и нов бранд, за който тепърва ще чуваш все повече - Urbanik. Идеята му е да се реализира дизайн, производство и продажба на готини неща за градската среда, като например велостойка с букви, която хем да си е велостойка, хем да служи като социална или корпоративна медия във външното пространство. Друг продукт от Urbanik е семейство от мебели за градско и градинско обзавеждане на базата на габион - метална мрежа, която се пълни с някакъв материал (или с каквото ти щукне) и служи за изграждането на пейки, кошчета, градски чешми, грил станции и други.
Друг проект на Трансформаторите е прожекционна лампа, която очакваме да разцъфти на четири централни локации през месец май. Тя представлява интерактивно средство за прожектиране на видеа със звук, чрез което всеки желаещ може да презентира свое творчество, събития и други. Освен това, до края на годината очаквай развитие на културната карта на София, която сдружението направи преди три години. Тогава с помощта на доброволци обикалят 1500 обекта в столицата, които картографират със снимки, адреси и описания. Сега Трансформаторите са се насочили към реализирането на работеща платформа за културни локации - читалища, театри, изоставени сгради и външни пространства, подходящи за събития. Така ако искаш да организираш изложба, пърформанс или друго и ти трябва локация, ще можеш да откриеш подходящо в онлайн база данни. Хитро, нали? Няма как да изпуснем и първата в България Smart Fab Lab, част от международна мрежа с над 300 подобни пространства по света. Идеята на пространството, оборудвано с възможно най-модерната техника за rapid prototyping, е да дава възможност на млади дизайнери и иноватори да творят всякакви неща.
Днес в сдружение Трансформатори участват десетина души, всеки от които вярва в позитивната промяна. Делчо Делчев е сред основателите и е отговорното лице за Fab Lab, но се занимава и с нестопанските задачи. Анна Калинова също е съосновател, както и финансов администратор, като поема ангажименти от нестопански характер и такива с образователна цел. Валери Гюров движи стопанските проекти и е начело на Urbanik, за който помагат още Николай Митов, Николай Петров и Живка Георгиева. Виктория Паева и Иван Бонев действат основно в нестопанското направление, но при нужда се включват и в другото. И ако след толкова много изброени имена се чудиш как така нещата им се получават, веднага ще ти отговорим: при Трансформаторите няма установена йерархия. Поредното доказателство, че когато има качествени идеи, активни умове и силно приятелство, нещата винаги се получават. Очаквай скоро нови предизвикателства от Absolut и Transform Today за креативни умове, които ще продължат позитивните трансформации около нас.
Текст Деяна Узунова / Фотография сдружение Трансформатори
Коментари