София Филм Фест 2019 и филмите, които задължително да гледаш!

icon
Sofialive.bg

Обичам март не само защото е месецът, през който идва пролетта, но и заради селекцията от филми, които София Филм Фест представя всяка година. Предполагам вече се досетихте или знаете – фестивалът върви през март. Откриването му е на 7-ми в Зала 1 на НДК, а церемонията по награждаване на филмите победители - на 16 март.



Тази година имаме възможност да избираме от над 150 филма (пълнометражни и документални) и над 20 късометражни. Разглеждайки програмата, погледът ни веднага се спира на номинираните за Оскар ленти, като неизбежно изпъква „Зелената книга“. Покрай целия шум около филма спечелил престижната награда в категорията „най-добър филм“, едвам се удържам да не го изтегля от торентите и с треперещи от вълнение пръсти да натисна PLAY. Но принципите са принципи – няма да подкрепям видеопиратството, особено като става въпрос за толкова престижна творба.


Освен „най-добър филм“, лентата получи и Оскар за „най-добър сценарий“ и „най-добър актьор в поддържаща роля“ - Махершала Али. През 2018 г. „Зелената книга“ бе отличен и с три награди „Златен глобус“, награда БАФТА за ролята на Махершала Али и Наградата на публиката на фетивала в Торонто. Предполагам, че всички тези отличия, са достатъчен довод, филмът да бъдете сред задължителните за гледане от програмата на София Филм Фест.


У нас кино шедьовърът ще бъде представен от българският актьор Димитър Маринов, който е част от кастинга. Предполагам, че това не е нова информация за всички следящите актуалните новини. Самият Маринов се качи на сцената, по време на церемонията по връчване на наградите, заедно с останалите актьори и режисьора на филма, за да получат наградата си. На ревера си актьорът бе сложил българският трибагреник, с което предизвика някои дискусии в медиите и социланите мрежи у нас - тема, която тук ще подминем.


Освен „Зелената книга“ Димитър Маринов ще представи и лентата на режисьора Лъчезар Аврамов „Снимка с Юки", в която играе една от централните роли и която заедно с „Прасето“ са българските филми, които ще участват в състезателната програма на София Филм Фест. Последният също не е за изпускане, защото третира доста актуалната през последните години у нас тема за агресията между учениците в училище. В конкретния случай: 13-годишният Стоян, който е подложен на ежедневен тормоз от страна на съучениците си, и когото всички наричат с прякора „Прасето“.


Самият аз не съм фен на Алфонсо Куарон (звучи като име на футбилист, но е режисьор), а като се пробвах да гледам „Рома“, заспах. Вярно е, че бях изморен и това може да е причината, но все пак не бих включил филмът носител на Оскар за „най-добър чуждоезичен филм“, в списъка си за гледане „на всяка цена“. За сметка на това с интрес очаквам „Къщата, която Джак построи”.


„Къщата, която Джак построи“ е психологически хорър, проследяващ 12 години от живота на интелигентен и талантлив сериен убиец в САЩ, щата Вашингтон, през 70-те и 80-те години на миналия век. Джак разказва историята от първо лице, като в този период започва да се трансформира от обикновен човек в безжалостен убиец.“

 

Спирам се на „Джебчии“ не само заради „Златната Палма“, която филмът получи на фестивала в Кан през 2018 г., а и заради интересната, човешка история, която разказва. Бедно семейство, се препитава с дребни кражби, но въпреки бедността всички изглеждат щастливи, докато в един момент един неочакван инцидент не разкрива тайни, които ще подложат на изпитание семейните връзки.

 


„Капернаум“ бе сред филмите номинирани за Оскар в категорията „чуждоезичен филм“. Не спечели, но пък има БАФТА и „Златен глобус“, което си е повече от достатъчно. Сюжетът насочват вниманието към живота и съдбата на хората в най-бедните квартали на Ливан, като поставя фокус върху уязвимия свят на децата там.


Още един филм с номинация за Оскар за „чуждоезичен филм“ - „Студена война“, ще имаме възможност да видим, като част от програмата на София Филм Фест и то представен от неговия режисьор - световноизвестния полски режисьор Павел Павликовски. Лентата бе отличена награда за режисура на фестивала в Кан и с пет награди на Европейската филмова академия за 2018 година, сред които и престижния приз за „най-добър филм“.


Оскар-ът в категорията за „грим и прическа“ тази година бе за шведско-датският романтичен фентъзи трилър „Граница” – филм, който вече е бил представен на над 30 фестивала след премиерата си в Кан, където взе голямата награда в конкурсната програма „Особен поглед”.


Историята разказва премеждията на мъж, който бяга от Франция след инвазията на нацистите и си присвоява идентичността на мъртвец, както и документите му. Докато е в Марсилия, той среща млада жена, която отчаяно търси изчезналия си съпруг, без да подозира съдбата му…


Последният акцент в настоящия кино списък поставя дебютната творба, удостоена със „Златна камера“ в Кан ’18 – „Момиче“. Лентата на режисьора Лукас Донт разказва за мечтите и стремежите на 15-годишно транссексуално момиче да стане балерина. Идеята за филма се родила в главата на Лукас, след като през 2009 г. прочел статия в белгийски вестник за „момиче, родено в тялото на момче“, чиято най-съкровена мечта била да стане балерина. Историята дотолкова поразила режисьора, че дълги мислил за прочетеното и накрая решил да направи филм.

Разбира се гореизброените филми са само част от богатата програма на София Филм Фест, като не е задължително да допаднат точно на твоя вкус. Затова можеш да разгледаш пълната програма на фестивала и да избереш TУК.


Приятно гледане!

 

Автор: Владислав Иванов

А тук можеш да видиш новата песен на Папи Ханс