От Русия с любов

icon
Sofialive.bg

Преди да пробие в Холивуд с Влакът беглец и Танго и Кеш, Кончаловски има сериозна руска филмография, която на моменти слага в джоба си по-наперения му брат Никита Михалков. От златните му шедьоври ще видим Първият учител от 1965-а (на 20-и, понеделник) за сблъсъка на модерните идеали с традиционните източни ценности в едно киргизко градче. Следва Историята на Ася Клячина от 1967-а (на 21-ви, вторник) за влюбена до уши колхозничка, която натирва градски кандидат жених, щото си държи на селския шофьор, и това си е. После са величествените екранизации с трагични сюжети по класиките на Тургенев и Чехов Дворянско гнездо (на 22-ри, сряда) и Вуйчо Ваньо (23-и, четвъртък); сърцераздирателната мелодрама с елементи на военен екшън Романс за влюбени от 1974-а (на следващия ден) и пространният епос Сибириада със Специалната награда от Кан през 1979-а (на 25-и, събота) за враждата между „кулаци" и „бедняци" на фона на историческите събития в годините около Октомврийската революция.

sibiriada_640
кадър от Сибириада - на 25-и, събота

Много по-интересни обаче са документалните филми за руски музиканти и композитори, които са продуцирани от самия Кончаловски и се намират доста трудно. Говорим за портретите на философа сред руските композитори Александър Скрябин (на 27-и, понеделник), който твори на прага на класическата и модерната епоха в руската култура и носи белезите на прехода. Не са пропуснати и модернистите с размах Сергей Рахманинов, Сергей Прокофиев, Игор Стравински и Дмитрий Шостакович (гонени или прелъстявани от съветската власт и до един с противоречиви биографии), както и пианистът Владимир Софроницкий, любимецът на Сталин.

andropov_2_600 
Юрий Андропов - на 29-и, сряда

По-кратките документалки Екран и Сцена, обединени в една прожекция (на 26-ти, неделя) са за самия Кончаловски и работата му съответно в киното и театъра. Юрий Андропов (на 29-и, сряда) пък е за живота и делата на съветския политик, започнал като телеграфист, минал през шефски постове в КПСС и КГБ и стигнал до ръководител на СССР през 80-те, точно преди Горбачов да измисли перестройката и да сложи край на цялата идиотщина.

Панорамата на Андрей Кончаловски е от 20 август до 13 септември в Дом на киното.

Текст Мариана Христова