Кратка предистория: на 19-и септември руски военни превземат с хеликоптер кораба на Greenpeace Arctic Sunrise. В този момент той се намира в международни води с цел мирен протест срещу нефтените добиви на Газпром в Арктика. Руснаците прибират ледоразбивача, който се е превърнал в една от емблемите на природозащитната организация, а всички 28 активисти и двама журналисти на борда пращат в затвора. Първоначалното обвинение е за пиратство. По-късно е намалено до хулиганство, за което, според местните закони, се полагат до седем години.
И още малко предистория: след очакваните стъпки, предприети от адвокатите и директорите на Greenpeace, спонтанно в кампанията за освобождаване на задържаните хора, които са всякакви по народност, неочаквано се включват големи световни фактори като Мадона, група от 13 нобелови лауреати, сър Пол Маккартни (с лично писмо до другаря Путин), както и холандската държава, която задвижва съдебни процедури. И, разбира се, това, в което самите активисти са най-силни - акциите с въздействащи послания. Така стигаме и до София.
Greenpeace Bulgaria откриха в събота изложба със заглавие Арктика - красива и уязвима. В нея участват със собствени произведения артисти като Деница Делчева, Божена Замфирова, Нено Белчев, Симеон Симеонов (виж пълния списък на чудесния плакат). Изложбата е в Лаборатория за градски дизайн в УАСГ до края на месеца. Тя е част от мащабно движение от над двеста подобни събития по целия свят. Пластики, скулптури, картини, фотографии - всеки участва с произволен проект по темата, а твоето евентуално посещение ще бъде и малка, но важна подкрепа към задържаните.
Междувременно, точно два месеца след ареста, съдът в Петербург освободи 12 активисти под гаранция (от 45 хиляди евро всеки), но в същото време остави зад решетките за още поне три месеца австралиеца Колин Ръсел. Ние продължаваме да следим темата и смятаме съвсем скоро да си поговорим с един вътрешен човек.
Арктика - красива и уязвима е в Лаборатория за градски дизайн до края на ноември.
За новини по темата #FreeTheArctic30
Текст Веселин Трандов / Фотография Васил Танев
Коментари