Казват, че степента на цивилизованост на едно общество се измерва чрез отношението му към възрастните, децата, хората в неравностойно положение и социално слабите. На теория всички - в една или друга степен - желаем да сме цивилизовани и да проявяваме добро отношение към изброените групи. На практика обаче то се ограничава основно до това да отстъпим място в автобуса на някоя възрастна жена или майка с дете. И евентуално да пуснем едно есемесче в подкрепа на дарителска кампания.
Именно тук идва ролята на обществото и държавата. Те са тези, които трябва да генерират достатъчно възможности да видим, да чуем, да предадем нататък и - ако можем - да помогнем с нещо. И в цялата работа имаме добра новина - обществото ни се събужда и все по-често отваря прашни и ръждясали врати на изоставени стаи от дома, който всички ние заедно обитаваме. А за държавата - както гласи поговорката - или хубаво, или нищо.
В случая говорим за инициативата В изкуството сме заедно на Фондация Арт Фест и Дом на Киното. Идеята е да бъде използван най-универсалният език, този на изкуството, за да се привлече вниманието към голямата и сложна плетеница от проблеми, свързани с достъпа до грижа за здравето, отношенията към малцинствените групи и спазването на основните човешки права в България. И ако изкуството е универсалният език, то киното, от своя страна, е най-достъпната му разговорна форма. Ето защо организаторите са взели един много силен филм и са го направили носител на цялата кампания. Казва се Епизод от живота на събирача на старо желязо и е носител на две награди Сребърна мечка от Берлинале 2013 - за най-добър филм и най-добър актьор. Леката ирония е, че актьорът всъщност не е актьор, а истинският събирач на желязо Назиф Мужич от Босна.
Прожекциите на филма ще поставят началото на всяка една от дискусиите, които ще се случат през декември, януари и февруари. Техен обект ще бъдат въпросните мрачни изоставени стаи на общественото ни пространство. Отчитаме като огромен плюс факта, че списъкът от теми не се съсредоточава в това да извади проблемите и да ни посочи с пръст, пред който виновно да си мачкаме каскетите, а използва позитивен подход, с общи или конкретни предложения за възможни решения. Както прави тази: Социално-артистични практики сред малцинствата като възможност за образование и за среща на различия. Мултикултурните възможности на изкуството.
Посланици на проекта В изкуството сме заедно са актьорите Стефан Щерев, Дария Симеонова, Ованес Торосян, Тони Аргиров, всеки от които ще се появи в публичното пространство с кратко клипче. Можеш да видиш първото от тях долу.
Благотворителната
прожекция на Епизод от живота на събирача на желязо,
последвана от концерт на невероятните
Карандила джуниър,
е на 12 декември от 19 часа, в Дом на киното.
Новини около проекта - тук
Текст Веселин Трандов
Коментари