НАЧАЛО. Комиксът Х-мен вижда бял свят един хубав септемврийски ден на 1961. Преди две години първият му брой беше продаден на търг за близо 500 хиляди долара.
Веднага ще прекратим безсънните ти нощи: Дни на отминало бъдеще е достойна за включване в една от най-успешните филмови комикс поредици. Причините за това са както историята, събрала любимите ни мутанти и техните по-млади версии (които вече видяхме в Първа вълна), така и фактът, че спец ефектите не се подмятат самоцелно из 3D екрана и не доминират над най-важното - персонажите. Добър ход на Брайън Сингър, който се завръща на режисьорския стол с история, интересна както за хардкор феновете, така и за Х-мен новаците.
В настоящето на Х-мен: Дни на отминало бъдеще виждаме гигантски роботи, или иначе казано сентинели, създадени, за да локализират мутанти и да ги унищожават. Но системата нещо се е бъгнала и сега вършеят из света и трепят наред. На нашите хора им хрумва идеята да върнат Върколака (Хю Джакмън) назад в миналото, за да промени хода на събитията. Речено-сторено. Запращат съзнанието му в собственото му младо седемдесетарско тяло и той тръгва да оправя попарата преди да е надробена. Иначе казано трябва да спре Мистик (Дженифър Лорънс е феноменална в синьо) да не извърши убийство, което ще отключи пътеката към опустошителни събития. Но за целта преди това трябва да събере главите на професор Ксавие (Джеймс Макавой) и на Магнито (Майкъл Фасбендер) и да ги убеди да заровят томахавките.
Съвсем очаквано актьорският състав не среща затруднения с превъплъщаването в зачислените му мутанти, а те все пак са най-забележителното нещо в цялата сага. Но не толкова със CGI технологиите, които хвърчат около тях, а с гнева, доминиращ във всеки един, и със зрелищните начини да се справят с него. Ксавие се отдава на мелахоличен хуманизъм, Магнито си го изкарва с хладнокръвно беснеене, Мистик се мята да оплеска къде каквото може, а Върколакът е железен със стоицизма си към света, намирисващ на отегчение.
Що се отнася до идеята с пътуването в миналото, този похват е доста хитър. Той дава възможност на създателите на филма да освежат идеите си, да поправят някои кофти сюжетни линии от предходните части, да дадат начален тласък на нови и да си осигурят работа за още няколко филма. А такива със сигурност ще има (остани за тийзъра след края на надписите), защото в света на супергероите, както и в истинския, злото никога не спи.
с една дума
НАЧАЛО. Комиксът Х-мен вижда бял свят един хубав септемврийски ден на 1961. Преди две години първият му брой беше продаден на търг за близо 500 хиляди долара.
{{trailer}}
Текст Нели А. Калчева