Нийл Геймън / Фотография Алън Амато Авторът! Авторът! Ако си чел или гледал Коралайн или Огледалната маска, добре познаваш стила на Нийл Геймън. Авторът неведнъж получава признание от самия крал на кошмарната фикция Стивън Кинг. През 90-те Геймън се вихри основно в сферата на графичния роман за DC Comics (и разклонението им Vertigo). Тогава излизат най-известните му мрачни фентъзи серии - The Sandman и The Books of Magic. Първият му роман Никога, Никъде, Никой е базиран на сценария на телевизионния му сериал за BBC Neverwhere и веднага печели култов статус на майстора на тъмната фантастика. Оттогава сме чели страхотните му романи Американски Богове, Момчетата на Ананси, Добри поличби (в съавторство с големия Тери Пратчет). Гледали сме и няколко филма по негови творби, а през цялото това време той е работил и по компютърни игри. Нийл Геймън майсторски преплита фантазия в приключенията на героите си и създава онова така приятно усещане, когато не можеш да се откъснеш от книгата, а продължаваш да четеш. Нали се сещаш как, потънал в интересно четиво в леглото преди сън, си казваш "само още една страница". Но страницата никога не е само една. А сънят така и не идва. Или пък е дошъл още с отварянето на корицата на Океанът в края на пътя?
а преводът от английски е на Валерий Русинов Текст Ивайло Александров / Фотография Ради Георгиев (водеща снимка)
Още ревюта на книги от Ивайло Александров:
Нулев брой
Скарида
ПОезия
Нийл Геймън е чудесен разказвач. Само че в неговите приказки мракът често обгръща фантастичните истории, за да придаде привкус на цветен кошмар. Най-новият му роман Океанът в края на пътя е чудесно доказателство за таланта на писателя едновременно да стряска и да те води за ръка из свръхестествените пътешествия на героите.
Един мъж се прибира в родното си градче в Англия за погребение на роднина. Спира пред стара къща в предградието и докато я гледа, в съзнанието му изплуват спомени за детството, за момичето, което живееше там с майка си и баба си и за вира зад къщата, който беше нейният океан. Забравени спомени. Погребани спомени?
"Всичко ще е наред. Така каза. Но не беше." Единайсетгодишната Лети Хемпсток отвежда по-малкото от нея с 4 години момче зад фермата, където изведнъж светът вече не е същия, а децата крачат по поляна на друго време и свят. И се връщат с придружител. Тогава вече започват странните събития. В дома на момчето се нанася бавачка, която май не е това, за което се представя. Тогава желанията на хората, техните мечти, които иначе не биха признали, започват да се материализират, а те дори не усещат как потъват в паяжината на чуждата воля. Единствено малкото момче (чието име така и не научаваме) е уплашеният наблюдател. Той и неговата приятелка Лети. Както и другите две жени от фермата Хемпсток. Които може би не са точно жени. И не са точно там и тогава. А вирът наистина е океан, пред който свършва пътят.
Нийл Геймън / Фотография Алън Амато
Авторът! Авторът! Ако си чел или гледал Коралайн или Огледалната маска, добре познаваш стила на Нийл Геймън. Авторът неведнъж получава признание от самия крал на кошмарната фикция Стивън Кинг. През 90-те Геймън се вихри основно в сферата на графичния роман за DC Comics (и разклонението им Vertigo). Тогава излизат най-известните му мрачни фентъзи серии - The Sandman и The Books of Magic. Първият му роман Никога, Никъде, Никой е базиран на сценария на телевизионния му сериал за BBC Neverwhere и веднага печели култов статус на майстора на тъмната фантастика. Оттогава сме чели страхотните му романи Американски Богове, Момчетата на Ананси, Добри поличби (в съавторство с големия Тери Пратчет). Гледали сме и няколко филма по негови творби, а през цялото това време той е работил и по компютърни игри. Нийл Геймън майсторски преплита фантазия в приключенията на героите си и създава онова така приятно усещане, когато не можеш да се откъснеш от книгата, а продължаваш да четеш. Нали се сещаш как, потънал в интересно четиво в леглото преди сън, си казваш "само още една страница". Но страницата никога не е само една. А сънят така и не идва. Или пък е дошъл още с отварянето на корицата на Океанът в края на пътя?
Нещо подобно. Неслучайно ти споменахме Стивън Кинг по-горе. Сети се за приказните му романи Очите на дракона или Талисманът. А сега пусни спомените да се разходят из Средния свят от серията Тъмната кула. Помисли за режисьорското въображение на Тери Гилиъм и Тим Бъртън. Послушай алтернативната и независима музикална сцена на 90-те и имена като Тори Еймъс и Рей Уилсън. Ами филмите и игрите на Клайв Баркър? Сети се и за задъханата фантазия на Артър Конън Дойл и Едгар Алън По. Е, вече знаеш къде да търсиш Нийл Геймън.
Океанът в края на пътя е в близката книжарница, струва 14 лв., издава Bard,
а преводът от английски е на Валерий Русинов
Текст Ивайло Александров / Фотография Ради Георгиев (водеща
снимка)
Още ревюта на книги от Ивайло Александров:
Нулев брой
Скарида
ПОезия