Може би преди една петилетка да стоим на свещи цял час в името на каузата е било живо постижение, но сега със сигурност е време да дръпнем нататък. И ето че миналата година от Швеция тръгна истински якото предизвикателство - кой техен град ще блесне с най-устойчив план за строителство, транспорт, енергоснабдяване и изхранване на жителите си и - по-важното - ще го задвижи. Шампион тогава, съвсем очаквано, стана Малмьо, който от 2001-ва е град на бъдещето и ето ни съвсем близо до абзаца, в който ще разбереш защо. Тази година ръкавицата на Earth Hour City Challenge е хвърлена и извън пределите на Швеция към градове в Канада, Индия, Италия и САЩ. От тях се иска да се приведат в приличен вид, тоест във възможно най-близък до 100% възобновяема и нисковъглеродна икономика, без това да става за сметка на качеството на живот, ами точно обратното.
От
пет години насам всяка последна събота
на март от 20:30 до 21:30 играем на една игра.
Казва се Часът на Земята и правилата са
прости - гасим всички лампи вкъщи и
евентуално излизаме на шествие или
едно-друго в центъра. Целта на упражнението, разбира
се, не е да пестим ток - това (би трябвало
да) го правим всекидневно, а по-скоро е
нещо като преброяване на дивите зайци
- колко сме тези, дето ни пука за промените
в климата (1.8 милиарда в 5251 града през
2011-а според организаторите WWF.)
Даваме знак също, че ясно осъзнаваме
колко лично ни засягат те (а не са нещо,
което се случва „на другите") и сме
готови да действаме моментално.
Може
би преди една петилетка да стоим на
свещи цял час в името на каузата е било живо
постижение, но сега със сигурност е
време да дръпнем нататък. И ето че
миналата година от Швеция тръгна истински
якото предизвикателство - кой техен град ще блесне с най-устойчив
план за строителство, транспорт,
енергоснабдяване и изхранване на
жителите си и - по-важното - ще го задвижи.
Шампион тогава, съвсем очаквано, стана
Малмьо, който от 2001-ва е град на бъдещето
и ето ни съвсем близо до абзаца, в който
ще разбереш защо. Тази година ръкавицата
на Earth
Hour City Challenge е
хвърлена и извън пределите на Швеция
към градове в Канада, Индия, Италия и
САЩ. От тях се иска да се приведат в
приличен вид, тоест във възможно
най-близък до 100% възобновяема и
нисковъглеродна икономика, без това да
става за сметка на качеството на живот,
ами точно обратното.
И така, как го прави ударникът Малмьо. Забиваме се директно в квартал Bo01 (името идва от „живея" на шведски плюс рождената му година) - примера на примерите, пионера, крайъгълния камък, факлата на устойчивото градоустройство. Построен е на територията на бивша индустриална зона, захранва 600-те си жилища, офиси, магазини и обществени сгради с местно произведена възобновяема енергия, а на всичко отгоре е и красавец. Мислен е да бъде зелен още по чертожните дъски на архитектите, които съобразяват всяка къща с условията на климата, релефа и биоразнообразието - което включва и осигуряване на благоприятни условия за гнездене на птици и прилепи, смятай за какво става въпрос.
Благодарение на енергийно ефективни строителни материали, изолация и вентилация, Bо01 лапа значително по-малко електричество от средностатистическия западноевропейски квартал и си го набавя главно от вятърни турбини в комбинация със соларни панели по покривите и подземни съоръжения за натрупване на термална маса.
Хранителните отпадъци минават през мелачки в кухненските мивки, за да стане от тях биогаз, а камиони за смет не припарват в района, защото боклукът се изхвърля в дискретно стърчащи от тротарите тръби (на третата снимка най-горе), които го всмукват и отвеждат под земята до покрайнините. Коли също не се мяркат често, улиците са владение на велосипеди и автобуси, а по покривите расте трева.
Как да стигнеш дотам? Първо кацаш в Копенхаген, после имай предвид, че от централната му гара на всеки 20 минути потегля влак за Малмьо - 35 минути по моста над Йоресунд и си там. Но не забравяй да се върнеш, че още ни трябваш.
Часът на Земята е от 20:30 до 21:30 на 31 март, събота. Малко преди това Общината организира джаз концерт пред Народния театър, който е и сборен пункт за шествието на свещи, челници и фенерчета. То тръгва в 20:30, ще мине по „Витоша" и ще финишира пред НДК. По същото време БГ Радио ще излъчва Концерт на свещи само от акустични изпълнения, а фасадите на десетки обществени сгради ще угаснат - виж кои тук
Текст Елена Друмева