И така дами, честит празник, бъдете силни, бъдете себе си, борете се, защото заслужавате всичко, че и повече. Текст Аби Белчева
Денят на жената излиза много извън границите на нашата държава и е отбелязван по цял свят, поставяйки светлина върху постиженията на жените - от политически до социални, като същевременно призовава за равенство между половете. Празникът се чества от началото на XX век, а днес той се отбелязва на 8 март. Готиното е , че не е свързан само с една група или организация, а напротив - обединява различни женски организации, благотворителни такива, че дори и правителства и корпорации. Денят се отбелязва с арт пърформанси, дискусии, конференции, демонстрации, шествия и каквото още се сетиш.
А как точно започва всичко? Трудно е да се каже кога е поставено началото, но корените му могат да се проследят до 1908, когато 15 000 жени излизат на улиците на Ню Йорк, изисквайки правото да гласуват, по-добро заплащане и по-малко работни часове. Година по-късно е първият Национален ден на жената, съгласно декларация от Социалистическата партия на Америка. През 1910 жена на име Клара Цеткин, лидер на “женския офис“ към Социалдемократическата партия в Германия, внася идеята за Международен ден на жените. Тя предлага всяка страна да празнува на определен ден всяка година, за да се борят за своите искания. След конференция с над 100 жени от 17 страни, които се съгласяват с нейното предложение, се оформя и самият празник и се затвърждава 1911, когато за пръв път се отбелязва и в Дания, Австрия, Германия и Швейцария на 19 Март. Две години по-късно се решава да се премести на 8 март и от тогава се празнува на тази дата, въпреки че е признат едва 1975 от ООН.
И така дами, честит празник, бъдете силни, бъдете себе си, борете се, защото заслужавате всичко, че и повече.
Текст Аби Белчева