Финанси. Звучи сложно, но всъщност няма нищо страшно в този термин. Даже напротив – колкото по-рано човек реши да дръпне завесата зад неизвестността, толкова по-успешен и спокоен живот ще води в зрелите етапи на развитието си. Подобно на баснята за щуреца и мравката, умното управление на личните финанси през младостта само може да подобри качеството на живот на по-късен етап, когато отговорностите неминуемо ще бъдат много повече. А какво по-хубаво от това да бъдем подготвени отрано.
Младостта дава уникалната възможност човек да започне да работи в посока финансова независимост, така че в края на пътя да бъде не само обезпечен, но и опора за близките си. Sofia Live представя 5 финансови съвета за млади хора, които могат да бъдат приложени от всеки младеж с поглед в бъдещето.
1. Не е нужно да си Уорън Бъфет за да знаеш…
Финансовата грамотност на младини дава неизмерими предимства в състезанието наречено живот. Научете какво представляват парите и какви са техните свойства. Не е нужно да си Уорън Бъфет за да знаеш, че тегленето на кредити без ясна представа за източниците на доходи в бъдеще е най-прекият път към финансов колапс. Харчете спрямо стандарта си на живот. Когато си млад човек, той може само да се подобрява в бъдеще, но това става поетапно.
Лъскавите играчки, автомобили или просторни жилища са не само актив, но и пасив. Казано най-просто – новата кола, например, върви в пакет с административни разходи и такива за поддръжка. Разбирате идеята. Урок номер едно: когато приходите не могат да отговорят на разходите… е – прочетете отново изречението с Уорън Бъфет в състава си.
2. Саундтракът на вашия живот…
Няма по-добра инвестиция за всеки млад човек (а и не само) от тази в образование. Този съвет върви ръка за ръка с точка номер едно. Доброто образование отваря вратите за кариерно развитие, успешни вложения или защо не и за създаване на собствен бизнес. Младостта е етап в живота, който се случва само веднъж – времето върви напред, а не назад. Младият ум, който все още не е задръстен от купища проблеми и предразсъдъци, е белият лист на който пишете саундтракът на вашия живот. Ако пренебрегнете образованието, музиката ще звучи все по-фалшиво с напредването на годините.
Образованието обаче само по себе си не означава нищо, ако не отговаря на вашите таланти и желания. Възползвайте се от младостта, пробвайте нови неща, открийте в какво ви бива и смело (и умно) инвестирайте в него.
3. Който ял и пил…
Никога не е прекалено рано да започнете да спестявате. Принципът на спестовните продукти е базиран на времеви цикли. Тоест по-дълъг период обикновено означава по-висока доходност или най-малкото по-добра ориентация как функционира икономиката и от какво се влияе. Ако разчитате само на пенсионната система за спокойни старини, то в крайна сметка може да се окажете с пръст в уста - тоест в ситуация, в която е прекалено късно да реагирате. Знаете - който ял и пил без да мисли за бъдещето, приключва като щуреца от посочената басня в увода на този текст.
Спестяванията могат да са под всякаква форма, не само пасивни, като банковите депозити или доброто старо трупане на пари под дюшека.
Но преди да решите да инвестирате в акции например, непременно се посъветвайте с професионалисти. На пазара съществуват и всякакви нискорискови финансови инструменти, като индексни фондове, доброволни пенсионни фондове, застрахователни продукти за всякакви случаи. Но помнете – винаги и само с помощта на специалист. Дори най-успешните инвеститори знаят, че трябва да се доверяват на доказаните експерти. Навярно най-базовият съвет относно инвестиции и спестявания е думата диверсификация. Накратко – не слагайте всички яйца в една кошница (или под един дюшек).
4. Най-големият капитал в човешкия живот е…
Всеки младеж трябва да знае, че основният капитал в човешкия живот е здравето. Много хора пренебрегват това и стигат до затворения цикъл да дават здравето си за да спечелят пари, само за да харчат същите тези пари за да спасяваме положението при влошено здравословно състояние. Или по-лошо – да прибягват до пари на заем, поради липса на спестявания.
Спортувайте, хранете се качествено и разнообразно, отделяйте време за почивка и прочее. Без крепко здраве няма финансова стабилност и нито един съвет не би ви помогнал. Парите не могат да купят здраве и младост, а наказателната лихва върху лошия начин на живот става все по-висока когато годините започнат да се трупат.
5. Младостта не е порок, даже напротив…
Времето е пари. Младостта предлага редица възможности, които не са достъпни за хората в по-напреднала възраст. Младостта може да пести време и да осигурява изгодни финансови продукти. У нас се предлагат удачни пакети, подходящи за всички младежи. Добър пример за подобен продукт е пакет „Младежи и студенти” на ОББ, който е предназначен за хора между 18 и 25-годишна възраст. Получавате разплащателна сметка в лева без такса за издаване на безконтактна дебитна карта, не плащате такси за теглене от банкомат на банката, нито за плащане на ПОС терминал на банката в България и чужбина. Пакетът осигурява достъп до атрактивни намаления, преференции и специални оферти. Регистрацията и ползването на мобилното банкиране ОББ Мобайл е безплатна, като чрез него банковата карта директно влиза в мобилния ви телефон, позволявайки безконтактно разплащане чрез Google Pay или Apple Pay. Мобилното банкиране дава достъп до бързи справки и банкови услуги, както още много други екстри. Младостта не е порок, даже напротив – може да пести пари и време.
Бонус съвет
Забавлявайте се и бъдете добри, щастието ни прави по-умни и способни. Грабете от живота с пълни шепи и дарявайте усмивки на околните. Нормално е на млади години да правите първи стъпки в кариерата. С напредване на времето доходите ви ще вървят само нагоре, а с това и възможностите за нови приключения, съответстващи на житейския етап, на който се намирате. Всяко нещо с времето си. Сега е ред на младостта.