Повече за програмата
Над 20 събития ще зарадват почитателите на японската култура в рамките на три месеца, като първото от тях ще се състои след броени дни – на 1 септември. Именно тогава в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе лекцията, съчетаваща в себе си и модно ревю „Пътешествие в света на кимоната“. Началото й е от 11 ч. и ще продължи около два часа. Лекторът Минори Сугимото, 1-во ниво експерт по обичане на кимона, ще пристигне специално от Япония заедно с още пет свои асистентки, за да потопи българската публика в естетиката и богата символика на японската традиционна дреха. До същото изящество ще се докоснат и варненци два дни по-късно – на 3 септември от 18 ч. в зала Пленарна на Община Варна, като и за двете прояви входът е свободен.За 35-и път се провеждат традиционните "Дни на японската култура в България", като тази есен в програмата предстоят 23 събития в 7 големи града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък и др.
Юбилейните Дни на японската култура в България тържествено отбелязват 3 важни годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. В чест на този юбилей за много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин.
И този път организатори са Посолството на Япония в Република България и Клуб „Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай“.
Повече за програмата
Над 20 събития ще зарадват почитателите на японската култура в рамките на три месеца, като първото от тях ще се състои след броени дни – на 1 септември. Именно тогава в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе лекцията, съчетаваща в себе си и модно ревю „Пътешествие в света на кимоната“. Началото й е от 11 ч. и ще продължи около два часа. Лекторът Минори Сугимото, 1-во ниво експерт по обичане на кимона, ще пристигне специално от Япония заедно с още пет свои асистентки, за да потопи българската публика в естетиката и богата символика на японската традиционна дреха.
До същото изящество ще се докоснат и варненци два дни по-късно – на 3 септември от 18 ч. в зала Пленарна на Община Варна, като и за двете прояви входът е свободен.
Сред другите важни събития в рамките на идния месец е поредицата от изложби на съвременно японско изкуство, организирани от Фондация „Аматерас“, 10-ото издание на София Екиден маратон и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия „Сан Стефано“ в столицата между 18 септември и 2 октомври. Авторката, която представя за трети път своето изкуство в България, лично ще открие изложбата, а на 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат отблизо до магията на японската калиграфия.
Няколко дни по-късно – на 24 септември – в зала „Киото“ на хотел „Маринела“ ще се състои премиерната прожекция на документалния филм „Бледо синя точка“ –филм за науката и технологиите, които ни помагат да се докоснем до живота чрез водата. В документалната лента участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от Университета Кобе, основател на науката аквафотомика.
На 27-и пък „Дните на японската култура“ ще посетят за първи път варненското село Аспарухово, където между 15 и 18 ч. в комплекс „Изгревът“ ще бъде поставена на сцена японска пиеса в изпълнение на ученици, изучаващи японски език в ОбУ „Хр. Ботев“ – с. Дългопол, Варненско, ще има демонстрации на бойни изкуства и представяне на японската култура пред местната общност.
През октомври и ноември предстоят още вълнуващи срещи с японската традиционна и съвременна култура – Лекция и изпълнение на класически японски танци (на 8 октомври в София), концерт на класическа японска духова музика (на 12 октомври в София и на 13 октомври в Казанлък), Ден на японските бойни изкуства и традиции, който ще бъде открит с цветен парад на международна трупа за танци йосакой (на 19 октомври в София), лекция за японските гравюри укийо-е от известния специалист в тази област проф. Джуничи Окубо (на 21 октомври във Велико Търново и на 22 октомври в София), концерти на обичаните от българската публика барабани тайко (на 5 ноември в София и на 7 ноември в Стара Загора), прожекции на японски филми (на 31 октомври и на на 14-17 ноември в София) и много други.
Актуалната програма и информация за следващите месеци може да бъде следена на сайта на Японското посолство в България.