Карта от Wikipedia В сраженията, познати като Тутраканска битка, българската армия от 55 000 души, ръководени от ген. Пантелей Киселов (на втората снимка горе, при атаката на Тутраканската крепост), разбива румънските сили, които са подкрепени от сърбо-хърватски доброволни чети и руски военни части. Победата е постигната на 6 септември и това е началото на връщането в български граници на цялата Южна Добруджа. Година по-късно обаче, България, като съюзник на Германия по време на Първата световна война, капитулира и цялата територия на Добруджа отново преминава под румънско управление, чак до 1940.
Преди 100 години цяла Добруджа е в границите на Румъния по силата на Букурещкия мирен договор от 1913. Три години по-късно обаче, на 1 септември 1916, България обявява война на Румъния, за да си върне откъснатата необосновано Южна Добруджа - земята, където за пръв път е стъпил хан Аспарух южно от Дунав.
Карта от Wikipedia
В сраженията, познати като Тутраканска битка, българската армия от 55 000 души, ръководени от ген. Пантелей Киселов (на втората снимка горе, при атаката на Тутраканската крепост), разбива румънските сили, които са подкрепени от сърбо-хърватски доброволни чети и руски военни части. Победата е постигната на 6 септември и това е началото на връщането в български граници на цялата Южна Добруджа. Година по-късно обаче, България, като съюзник на Германия по време на Първата световна война, капитулира и цялата територия на Добруджа отново преминава под румънско управление, чак до 1940.