Бюро Справки

icon
Sofialive.bg

Сигорно има и тъкива които смятат, че не е толкова важно как пишеме а какво пишеме. Вероятно е все тая дали продаваш обзавеждане за децка стая; дали живееш на ул. Хан Омортак; дали обекта се охранява; дали си изкрен; дали съжеляваш, не дай си Боже...

Истината е, че ако продължаваме по този начин, след време всички ще съжЕляваме жестоко, защото езикът ни ще заприлича на тюрлюгювеч от букви и тук-там някоя и друга фриволна запетайка за доказателство, че сме ходили на училище. Непознаването на езиковите правила и липсата на какъвто и да е свян при безразборното им ползване направо ни побърква, честно ти казваме. И дори не става дума за висшия пилотаж - къде да има и къде не пълен член.

Груби и недопустими грешки като тези от първия параграф не са екзотика. Някои от тях („сигорно, съжелявам") виждаме ежедневно и се боим, че един ден ще се събудим и те ще са се превърнали в норма.

 ezikovi_spravki_3_297 ezikovi_spravki_4_297

След като ти споделихме най-големия си кошмар, е редно да ти кажем, че светлина в тунела има. Викат й Езикови справки и вече свети и във facebook. Както може би знаеш, това е услуга на Института за български език при БАН, която ти дава възможност веднага да получиш информация кое-как-и-защо-така се пише. Консултациите се правят на телефон 0879 66 83 63 (всеки работен ден от 9:00 до 12:00 и от 14:00 до 17:00) и на имейл ezikovispravki@ibl.bas.bg.

Скоро БАН поде кампания в подкрепа на съвременния български правопис и насърчаването на правописната грамотност. В Написаното остава. Пиши правилно! може да се включиш и ти, стига да откриеш грешки около себе си (а то - Бог дал), да ги фотографираш и да ги качиш на страницата на Езикови справки в социалната мрежа - има специално приложение по въпроса. Всяка седмица най-хард грешките получават награда.

А добрата новина е, че според БАН на все повече хора в социалните мрежи им прави впечатление, когато някой пише неграмотно. Дано, дано, дано... И дано да нямаме грешки в този текст.


Текст Боряна Телбис