Ако и ти като нас започваш да мигаш на парцали всеки път, щом чуеш думи като бенчмарк, волатилност или хеджиране, но пък, за разлика от нас, разполагаш с повече или по-малко големи суми в брой, с които се колебаеш в какви точно отношения да бъдеш, следващите няколко реда са точно за теб. Понеже човек, и добре да живее, понякога получава неприлично количество кеш и изпада в състояние на тежки размисли от типа „дали да ги вложа в банка, дали да си купя три апартамента в идеален център, или пък да ги скрия под дюшека".
В този момент тук влиза алтернативната опция, която активните млади хора в развитите страни ползват вече поколения наред. Става въпрос за така наречените взаимни фондове - форма на управление на парите, за която в България все още не се знае достатъчно, поради ниската обща финансова култура на региона, в който се намираме. Тази форма е по-доходоносна и по-гъвкава от влагането на пари в банков депозит заради по-високата лихва и възможността да теглиш и добавяш когато и колкото искаш от сметката, във вид на акции. Лихвите по вложената в банка сума често не успяват да покрият дори размера на инфлацията, а ако случайно се окажеш с някакъв приход, той подлежи на 10% данък. При инвестициите в акции такива неприятности не съществуват.
В същото време взаимните фондове носят и по-малък риск от лично инвестиране в бизнес, тъй като самият фонд върши тази работа вместо теб и всички останали акционери, на базата на задълбочена експертиза от страна на мастити специалисти. И като говорим за специалисти - едни от най-големите в тази сфера са фонд Адванс Консервативен. Той е част от финансовата група Карол Капитал Мениджмънт, които пък са първенец по брой на финансови операции на Българската фондова борса вече повече от десетилетие. Историята им започва точно преди 20 години, а от 2012-а си партнират и с британската компания Schroders, основана в зората на XIX век. Не че нещо, но британци, които се занимават с инвестиции повече от двеста години - това ни звучи като чудесна възможност да инвестираш, без да е необходимо да си посещавал двегодишен курс по финансов мениджмънт или на каквито там курсове се ходи за целта.
Ако не си достатъчно беден, за да имаш пари в брой, поразгледай тук
Фотография Васил Танев
Още любопитни и полезни статии:
- Виц за добро утро: Разговор между счетоводители
- Кои са най-подходящите мъжки обувки за сватба през лятото?
- Betway е новият играч на българския хазартен пазар
- Как лесно и бързо да организираме преместване в София?
- Как да изберете най-подходящия модел мъжка чанта
- Как да се възползваме от такси трансфер?
- Ранфорс спално бельо какви са предимствата
- Gourmet House
- Изповедта на един карък
- Facebook = Затвор?
Коментари