С какво ще ни изненада този път 21-то издание
Март определено е един от месеците в годината под знака на киното и това се случва, разбира се, заради международния филмов фестивал СФФ, който представя най-актуалните филми от българското и световно кино.
Още отсега споделяме с теб някои акценти от програмата и един важен фокус - към жените авторки в киното. Официалното откриване предстои на 9 март, но трябва да знаеш, че още с настъпването на март ще започне предварителната програма, която да те загрее за огромната кино порция. И тези филмови емоции продължават чак до края на месеца, като церемонията по награждаването е определена за 18-и. Общо взето запази цялото това време за кино на световно ниво.
Програмата отново е впечатляваща, тя съдържа повече от 150 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 20 късометражни.
Кадър от филма Сладки мечти
За 14-и път ще се проведе и конкурсът за наградата на Джеймисън за български късометражен филм, където конкуренцията е огромна. Победителят ще се определи от Международно жури на фестивала. Селекционната комисия е в състав Кристина Грозева - режисьор, Иван Бърнев - актьор, Александър Станишев - оператор, Анастас Пунев - киноспециалист, Тома Вашаров - режисьор.
Другата конкурсна програма е за Голямата награда за първи или втори игрален филм “София - град на киното“, съдържаща парична премия, осигурена от Столична община.
Там един срещу друг застават заглавия като Безбог на Ралица Петрова, както и все още напълно новите за публиката заглавия като Христо на режисьорите Григор Лефтеров и Тодор Мацанов, И после стана светлина на Константин Божанов. Те се състезават с филми от Великобритания като Moon Dogs на Филип Джон, от Сърбия - Реквием за госпожа Й.с режисьор Боян Вулетич.
Кадър от Безбог
Трябва да ти разкрием, че българското участие в мащабни копродукции е изключително силно. Какъвто е случаят с филма Белгийският крал, който открива фестивала. Копродукцията между Холандия, Белгия и България имаше своята премиера в конкурсната програма Хоризонти на най-стария филмов фестивал в света - Венецианският. Филмът е почти изцяло заснет в нашата страна, като български продуценти са Мира Сталева и Стефан Китанов. Певицата Нина Николина се изявява за първи път в амплоато на актриса и играе българска народна певица. А Валентин Ганев е зам. шефът на турските тайни служби. Всъщност филмът е пародия на документален роуд муви и разказва за това как белгийският крал е хванат натясно в Истанбул от природен катаклизъм…
Кадър от Белгийският крал
Изминалата 2016 година доказа за пореден път от какво голямо значение за развитие на родната киноиндустрия е участието на България в международни копродукции - това е прекрасна възможност за страната ни да бъде представена на филмови фестивали от световна величина. Пример за такъв филм, представен в конкурсната програма Особен поглед в Кан, е Кучета на румънския режисьор Богдан Мирика, "обещаващ дебют, който умело смесва криминалния жанр с елементи от уестърна, представяйки конфликти в съвременна Румъния”. Творбата е копродукция между Фpанция, Рyмъния, Бългаpия и Катар, като продуценти от българска страна са Стефан Командарев и Катя Тричкова, а продукцията е осъществена с подкрепата на ИА "Национален филмов център”.
В “Киното днес - големите майстори” публиката на феста ще има възможност да види най-новите филми на утвърдени имена от световното кино, повечето от тях отличени с престижни международни награди. В програмата присъстват заглавия като Рай на Андрей Кончаловски (с награда за най-добър режисьор от фестивала във Венеция’16); Франц на френския майстор Франсоа Озон, под чиято режисура Паула Беер спечели наградата за най-добра млада актриса във Венеция ’16; Другата страна на надеждата - най-новият филм на легедарния финландски режисьор Аки Каурисмаки ще бъде представен в България непосредствено след премиерата му в програмата на Берлинале ’17;
Кадър от Христо
Сладки сънища на Марко Белокио, Непознатото момиче на братя Дарден, Земя на боговете на Горан Паскалевич, също ще се срещнат с публиката у нас, след като привлякоха вниманието на зрители и киноспециалисти в Кан, Торонто и други престижни фестивали по света. Прочутият сръбски режисьор ще бъде един от специалните гости на София Филм Фест 2017.
Започнахме с новината, че СФФ ще отдаде почит към ролята и значимостта на жената творец в киноизкуството. Няколко знаменити жени на българското и световното кино ще получат Наградата на София на Столична община. Сред тях е световно признатата българска документалистка Адела Пеева, която тази година празнува 70-годишен юбилей и 45 години творческа работа. Адела е носител на многобройни престижни национални и международни награди и е единственият режисьор в българското кино с две номинации за Наградата на Европейската филмова академия за документален филм за Чия е тази песен и Развод по албански.
На пресконференцията тя сподели, че довършва последния си документален филм Да живее България, който отново оглежда националистическите тенденции в обществото ни. Режисьорката уточни, че се на монтажната маса.
Ще те държим в течение за останалите горещи новини около СФФ. Следва един месец преди голямото кино пиршество.
Текст Белослава Димитрова
Още любопитни и полезни статии:
- "Присила" на София Копола тръгва по кината от 5 април (ТРЕЙЛЪР)
- Носители на "Оскар" са част от 28-ия София Филм Фест
- Най-новите филми на Вим Вендерс и София Копола идват на София Филм Фест
- София Филм Фест разкрива първите 6 заглавия от Международния конкурс
- Световноизвестната полска режисьорка Малгожата Шумовска представя на София Филм Фест най-новия си филм
- Най-новите филми на Кен Лоуч и Нури Билге Джейлан идват на София Филм Фест
- Филмът "Барби" премина 1 милиард долара
- 10 издание на „Кино за пътешественици”
- „Тар” противопоставя човека и изкуството
- Грандиозен Ден на шегата с Комеди Клуб София – 11 април
Коментари