Каквото и да си говорим, повечето от филмите, свързани с екология, са тежка досада. Случаят с този филм обаче не е точно такъв. Защото вместо суха теория в картинки по иначе важни теми, се е получил симпатичен групов портрет за няколко неуморни оптимисти, които разбират колко далеч могат да отидат, защото не се страхуват да рискуват.
Героите са трима - индиецът Раджендра Сингх, който се опитва да спаси реката-символ за Индия, Ганг; американският изобретател Джей Харман, разработващ устройства, които хем пестят енергия, хем охлаждат природата; и канадската активистка с индиански корени Ериел Деранже, която се бунтува срещу катранените пясъци в Северна Алберта. За да видим и тримата отвъд аурата на борци за справедливост, авторите Гаятри Рошан и Еманюел Вон Лий ги представят чрез личните им истории.
Раджендра е посветил живота си на Ганг, защото вярва, че културата на Индия е свързана с тази река и ако Ганг умре, страната също ще загине бавно. Ериел пък е от семейство на активисти и има приятели, починали от редки форми на рак, причинени от токсичните катранени пясъци. Най-интересен е Джей с обсесията си по природните форми и движения, които наблюдава от малък. Израстнал в дива среда, в зряла възраст той е развил инженерни умения, които съчетава в необичайните си изобретения. И тримата обаче са възприемани като романични донкихотовци. Пътят им е трънлив, а успехът - направо невъзможен, ако не се намерят други „луди", които да повярват в тях.
Стихии е образователен с детайлното вглеждане в екологичните проблеми, които представя, но и философски - с важните въпроси относно обществената манипулация в съвременния свят. Освен застъпници за локалните си каузи, Раджендра, Ериел и Джей са радикални мислители, които трудно ще се оставят да бъдат пречупени от конформизма на времето. От онези, които са в крак с движещия се напред свят, но искат да обезопасят самоубийствения му галоп.
с една дума
ЕКОЛОГИЯ.
Наука за взаимоотношенията между
организмите и средата, в която живеят,
обособена като такава през XIX
век от немския биолог Ернст Хекел. В
последните години се появяват все повече
неправителствени екологични организации,
които уж движат обществено полезни
кампании, но всъщност робуват на
корпоративни интереси, защото са
финансово зависими. В Стихии става
дума за една такава.
{{trailer}}
Текст Мариана Христова
Още любопитни и полезни статии:
- "Присила" на София Копола тръгва по кината от 5 април (ТРЕЙЛЪР)
- Носители на "Оскар" са част от 28-ия София Филм Фест
- Най-новите филми на Вим Вендерс и София Копола идват на София Филм Фест
- София Филм Фест разкрива първите 6 заглавия от Международния конкурс
- Световноизвестната полска режисьорка Малгожата Шумовска представя на София Филм Фест най-новия си филм
- Най-новите филми на Кен Лоуч и Нури Билге Джейлан идват на София Филм Фест
- Филмът "Барби" премина 1 милиард долара
- 10 издание на „Кино за пътешественици”
- „Тар” противопоставя човека и изкуството
- Грандиозен Ден на шегата с Комеди Клуб София – 11 април
Коментари