Изкуството, сталкерът на ума

icon
Sofialive.bg

Рядко ми се случва да чета научнопопулярна литература - и всеки път се питам защо не го правя по-често. Тази приятна и провокативна книга, чието оригинално заглавие - Proust Was a Neuroscientist, определено е по-съдържателно и находчиво, опитва да прокара устойчиви връзки между съвременната невронаука и интуициите на литературата, музиката, визуалното и готварското изкуство. Всеки, който обича изкуствата, ще се почувства изчеткан от убедително защитената теза, че в тях откритията на невронауката са напипани ехе от кога. Изчеткан, казвам - защото откъм учените рядко се чуват подобни признания. Изобщо, от доста десетилетия между науката и изкуствата се е разтворила някаква пропаст, запълнена с неприязън. Джона Лерър също добре вижда това и голямата задача, която си поставя в книгата, е да даде своя скромен дял за преодоляването на пропастта - като ни припомни, покрай другото, че не винаги я е имало. А също така - да разкаже увлекателно за някои от най-култовите фигури на модерността: от Уолт Уитман, през Сезан и Стравински, до Пруст и Вирджиния Улф.

Авторът! Авторът! Джона Лерър (1981, Лос Анджелис) е учил психология и невронаука, но, вместо да се отдаде на академична кариера, решава да пише по темата като журналист и автор на ей такива популярни, но интересни книги. Работил е за някои от най-големите американски издания и е автор на три книги (тази е първата в хронологията). Явно добре се продават, защото през 2010-а човекът си купува историческа къща за над 2 милиона долара. 2012-а обаче се оказва не толкова добра за Лерър: първо го хващат да рециклира свои стари текстове за New Yorker, после става ясно, че в третата си книга е измислил разни цитати, които приписал на Боб Дилън, а накрая и Wired откриват плагиатство в писаните за тях статии. И двете издания го изритват, но на мен пък това не ми попречи да се насладя на книгата му.

Нещо подобно Изкуството, сталкерът на ума е част от цяла поредица научнопопулярна литература, наречена Красив ум. В нея излязоха сериозни книги от известни учени, като Как работи умът на Стивън Пинкър и Гьодел, Ешер, Бах на Дъглас Хофстатър. А иначе, като стил, дух и достъпност бих оприличил Лерър на Малкълм Гладуел - доста четен и у нас.

Изкуството, сталкерът на ума е в близката книжарница, струва 14,90 лв.,
издава
Изток-Запада преводът от английски е на напусналия ни без време Петьо Ангелов

Текст Ангел Игов / Фотография Васил Танев

Отбор млади дизайнери за конкурс на Иван Асен 22