Аланис Морисет и Havoc and Bright Lights

icon
Sofialive.bg

Аланис Морисет обича да споделя най-дълбоките си усещания с цял свят. Винаги го е правела и ще продължава да го прави, така както винаги ще се облича като съвременно хипи - без цветя в косата и раздърпани сандали. А светът винаги ще сравнява всеки следващ неин албум с онзи от 1995-а. Прословутият Jagged Little Pill е нещо като албатрос около врата на канадката (сещаш се - птицата на проклятието от прочутата поема Балада за стария моряк на Самюъл Колридж), но при положение че продаде над 33 милиона копия от него, няма какво да я жалим. Тогава Аланис беше на 21 и с мощния си глас (мецосопрано, ако си технически педант) бълваше отмъстителен гняв по адрес на някакъв бивш любовник. Много момичета искаха да са като нея и много от тях по-късно преминаха на Гуен Стефани.

alanis_2_1202

В интерес на истината, оттогава насам Морисет не си скъса задника от новаторство, с изключение на появилия се преди четири години Flavors of Entanglement, който беше с подчертано електронен саунд. Новият й албум официално излезе вчера (22-ри) и предлага познатото аланис-звучене, оцветено с някой и друг по-откачен ход в аранжиментите. Докато в предишния вокалистката преживяваше раздялата с актьора Райън Ренълдс, тук настроението е значително по-оптимистично - сигурно защото вече е помъдряла и щастливо омъжена, с дете. (Напомня повечето ми познати, без частта за щастливото.) Това обяснява някои епично възнесени парчета като първия сингъл "Guardian" и разнежващата балада "Til You". Естествено, Havoc And Bright Lights изстрелва и един-два разпенени залпа срещу обичайните й антигерои - знаменитостите ("Celebrity") и онези подли твари мъжете ("Woman Down"). Всъщност последното е сред трите парчета, които намирам за по-запленяващи, заедно с "Lens" и "Edge of Evolution". Останалото май не е моята любима отрова, но пък може да e твоята чаша чай. Приятно слушане.

с една дума
АЛБАТРОС. Една от най-едрите морски птици, които се носят в небето. При някои видове размахът на крилете стига до 4 метра и са регистрирани 21 вида (макар че по този въпрос все още се водят спорове), 19 от които са застрашени от изчезване.

Текст Насо Русков