Драги слушатели

icon
Sofialive.bg

Другари и другарки, днес можем спокойно да усилим телевизора и да надуем до дупка радиото в колата, защото 25 януари официално е обявен за Световен ден на средствата за масова информация и Ден на българското радио.

У нас още през 1912 в редовна експлоатация заработва първата българска брегова радиостанция до село Франга, която се използва за приемане и предаване на телеграми "от странство и България”. След някакви си петнайсет години, през 1927, двадесет и първото Обикновено Народно събрание приема Закон за радиото и го обнародва в брой 29-и на Държавен вестник. По-късно пък Цар Борис III подписва Указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост, а при създаването си първата българска радиостанция получава името Радио София. За неин главен ръководител е назначен Панайот Тодоров Христов или небезизвестният поет, художник и театрален критик Сирак Скитник. Първите три родни антени за радиоизлъчване са разположени край село Вакарел - за Радио София, край село Могила - за Радио Стара Загора и край разклона за Шумен - за Радио Варна.

radioo_960

Доброто старо Българско национално радио, според Закона за радиото и телевизията, обнародван на 10 септември 1996 е една от двете държавни обществени медии в България, заедно с Българската национална телевизия. Строежът на сградата, в която днес се помещава започва през 1938 и е завършен през 1941, след което германската фирма Telefunken услужливо оборудва новото ни радио с най-модерни за времето си технологии. През 80-те за първи път излизат в ефир предавания познати на мнозина - "Преди всички", "Добър ден", легендарното "Неделя 150", „Хора, пътища, автомобили", „Спорт и музика" и други.

001_877

Ако днес пък рязко ти е станало носталгично за старата радиоточка или онези огромни дървени радиоприемници, които се отличаваха с пукащ звук и красив дизайн, то не се отчайвай, защото има място в София, където още можеш да им се насладиш. На 25 ноември 2012 официално беше открита първата и единствена постоянна музейна експозиция за историята на радиото у нас. Музей за история на радиото в България се намира на третия етаж в сградата на Факултета по журналистика и масова комуникация на ул. Московска 49 и ако го посетиш ти гарантираме връщане назад във времето, интересни истории и наслада за окото. Идеята за Музея е на дългогодишния ръководител на Златния фонд на Българското национално радио Захари Миленков и проф. д-р Веселин Димитров, а сред експонатите има находки, които наистина заслужават внимание. Единственият в България четириканален студиен швейцарски магнитофон "Щудер С-37", въведен в експлоатация преди половин век, който още работи пълноценно. В експозицията е включен и уникален образец на грамофонна матрица „сандвич", изработена от чист никел, уникални звукозаписи, снимки и документи от и за историята на общественото Родно радио и държавното Радио София от тяхното създаване до края на 80-те години на миналия век, както и два от първите микрофони на Родно радио - въгленови, райсови, които може би са единствените в България запазени от 1930 година.

Музеят е отворен за всички любители и радиоманиаци всеки вторник, сряда, петък и събота - от 10:00 до 18:00, четвъртък - от 10:00 до 14:00, а уредници са Захари Миленков и Антоанета Радославова. Приканваме те да му станеш приятел и тук, а ние заставаме на пулта и ти пускаме нещо наистина яко. В ефир сме и радиото празнува!


Текст Михаела Самарджиева / Фотография Вилислава Чорбаджийска и Музей за история на радиото в България

Кефи се на Normcore стила и някой ден ще бъде свежо елегантно бабе