Екопътеките Vol. 1

icon
Sofialive.bg

Къде ще се разходиш този уикенд? В парка? По търговските улици? Стига вече с тези до болка познати локации - време е да разнообразиш съботно-неделната си разходка. Чудиш се къде? Споко, веднага ще ти кажем, че даже ще ти дадем и избор от две места, от които да си избереш кое би предпочел да посетиш първо. Това разбира се в никакъв случай не значи да забравяш за другото - просто го остави за другата седмица.

А ето ги и местата, които сме избрали специално за теб:

Публикация, споделена от Plamen Kalchev (@plameran) на %месец %-ден %година в %-часа:%минути%сутрин/вечер ST

Вазовата екопътека се намира на около 40 километра на север от Столицата или по-точно в Искърското дефиле. Намира се близо до село Бов, до което може да се стигне като пътуваш от София в посока Враца и се отбиеш точно след Своге. Ако пък решиш да пътуваш с влак, ще стигнеш дори още по-лесно - просто трябва да слезеш на гара Бов. В случай, че си скептично настроен към придвижването с влак, спри да бъдеш, защото гледките, които ще се разкрият пред очите ти по време на пътуването, ще те накарат всеки път да пътуваш с железница. След като пристигнеш в село Бов, там ще видиш табела обозначаваща откъде точно започва екопътеката, носеща името на патриарха на българската литература. Причината да се нарича така е, че Иван Вазов често е посещавал това място и се е разхождал из тази част на Врачанския Балкан. Именно тук той е написал емблематичното си произведение Дядо Йоцо гледа.

За да успееш да изминеш целия маршрут на екопътеката, ще ти е нужен около час и половина в едната посока, а ако решиш да се отбиеш и до водопада Скакля, може и малко повече. Ние сме сигурни,че ще го направиш, защото ще бъдеш пленен от красотата на разпръскващата се от височина 120 метра водна струя на четвъртия по големина водопад в България. Дори най-вероятно ще искаш да си останеш там и да не се връщаш назад. Това разбира се не е невъзможно, но ако решиш да предприемаш нещо подобно те молим да се екипираш както си трябва. Вземи си спален чувал, приспособления за оцеляване от първа необходимост, както и малко резервна храна - просто за всеки случай.


Публикация, споделена от Iliyan Aleksandrov (@iliyanalien) на %месец %-ден %година в %-часа:%минути%сутрин/вечер ST

 

За да стигнеш до следващата екопътека, маршрутът е почти същият, обаче не се отбиваш преди Врачанския Балкан, ами направо си влизаш в него. Тя се казва "Боров Камък" и е една от най-старите и безспорно най-красиви екопътеки в България. Самата пътека започва от врачанското село Згориград, а най-подходящото време за разходка там е именно през летните и есенните месеци. Причината за това е, че маршрутът не е особено лесен за преминаване, но пък да напрегнеш малко мускули напълно си заслужава, имайки предвид гледките, които ще видиш на цената на малко мускулна треска. Не си мисли, че изкачването ти ще е много екстремно, разбира се - има изградени множество мостчета и стълби, които ще те накарат да се чувстваш като истински приключенец, докато се разхождаш в местността.

Почти през цялата ти разходка ще виждаш до себе си река Лева, която тече непосредствено до пътеката и благодарение на нея ще бъдеш съпровождан от релаксиращия звук на течаща, чиста вода право от сърцето на Балкана. Към края на пътеката те предупреждаваме, че ще стане стръмничко, защото пътят ти ще те отведе до най-горната част на водопада Боров камък. До там ще стигнеш, изкачвайки се по стръмна скала, но веднъж покориш ли я - ще можеш да се насладиш на уникалната гледка на разбиващите се от 65 метра водни облаци. Преминаването на цялата екопътека ще ти отнеме около два часа в едната посока, а ако междувременно се умориш прекалено много, за да се върнеш - не е нужно да опъваш палатка. Вместо това можеш да посъбереш още малко сили и да продължиш своя път до най-близката хижа - "Околчица", където има чудесни условия за нощувка, съчетани с горски уют.

Автор: Лиляна Гелев

Лиляна Гелев представя перфектните дестинации за един уикенд в града