Неспирното любопитство на човека не му дава и миг почивка. Преди повече от 50 години, когато Юрий Гагарин стана първия човек в космоса, човешкият потенциал направи огромен скок. Оттогава будните очи на науката никога не поглеждат назад. Имаме значителен брой постижения в областта на изследването на космоса. Днес се навършват 49 години от смъртта на Юрий Гагарин, затова решихме да почетем неговото постижение, превърнало се в катализатор за всички следващи такива, като ти споделим най-големите постижения в космическото изследване.
Първият човек в космоса (12 април, 1961)
Восток 1 с космическия апарат, с който пращат първия човек в космоса. Юрий Гагарин прави цяла обиколка на Земята за 1 час и 48 минути. След това първо постижение в космическото изследване, серия от шест кораба Восток биват изстреляни в рамките на две години, като последната остава в космоса за 94 часа и изминава общо 1 600 000 мили, обикаляй около Земята.
Първата разходка в космоса (18 март, 1965)
Восход 2 е изстрелян през 1965 и докато обикаля Земята, Алексей Архипович Леонов излиза извън космическия апарат с помощта на въздушен шлюз. През цялото време остава вързан за кораба и прави снимки, а също така тренира да маневрира свободно падане преди да се върна на Восход 2. Кораба завършва 17 обиколки за 26 часа.
Първият човек стъпил на Луната (20 юли, 1969)
На 16 юли, 1969 Нийл Армстронг, заедно с Едуин “Бъз“ Олдрин младши и Майкъл Колинс тръгват с Аполо 11 за Луната. Четири дена по-късно качат на югозападния край на Морето на спокойствието. И тогава казва прочутата реплика: “Това е една малка стъпка за човека и огромен скок за човечеството.“ И наистина пътуването на Армстронг до Луната винаги ще се помни като събитието, което бележи силата на науката и технологиите в космическото изследване.
Първите снимки предавани от Марс (20 юли, 1976)
Викинг 1 е един от първите роботизирани космически кораби на САЩ, изпратени от НАСА, за да изследва Марс. Пратен е в космоса на 20 август 1975 и след една дълга година обикаляне около червената планета успява да картографира и анализира големи части от повърхността на Марс и да върне важна информация за времето там и двете малки луни, които обикалят планетата.
Първият голям оптически телескоп в космоса (25 април, 1990)
Космическият телескоп Хъбъл е и до днес считан за най-сложната и изтънчена оптична обсерватория поставяна някога в орбита на Земята. Той помага да се определи за пръв път с по-голяма точност скоростта, с която се разширява вселената, и тази скорост в последствие е наречена константата на Хъбъл.
Първият космически апарат, който обикаля и се приземява на астероид (14 февруари, 2000)
Near Earth Asteroid Rendezvous Shoemaker или NEAR е първият космически апарат, който след обикаляне на астероид успява да се приземи на него. Той е изстрелян в космоса през 1996 от НАСА, а целта му - Ерос, най-големият астероид с пресичаща се със Земята орбита.
Първият летателен апарат, който се връща на Земята с проби от астероид (13 юни, 2010)
Хаябуса е японски космически апарат, който е изстрелян в космоса през май 2003 и се приземява на астероида Итокава през ноември 2005. Връща се на Земята през 2010, носейки ценна научна информация от Итокава - 1500 зърна, всяко по-малко от 10 микрометъра, които се анализирали в Япония.
Още любопитни и полезни статии:
- Почивка на планина с деца - защо е добра идея?
- Гешев вече ще пътува с градския, защото маршрутите и графикът са загадка за всички
- Свети Валентин – празникът на любовта
- Къде в София за коледни подаръци?
- Най-доброто ръководство за вашата градска почивка
- Радев от Лондон: Това не е прощаване с кралицата, а специална траурна операция
- 7 важни урока за живота, които научихме от опит
- 36 причини да обичаш юли - и пак са малко
- Амбър Хърд с първо интервю след делото с Джони Деп (ВИДЕО)
- Ръководство за начинаещи онлайн казино играчи
Коментари