По гарата ще ни познаете

icon
Sofialive.bg

„Покажи ми гарата си и ще ти кажа какъв си" би трябвало да е тест за градове и държави. А едно минаване през подлеза на Централна гара дава мигновено обяснение дори за феномен като продължаващия вече близо 40 дни #ДАНСwithme, който е много повече от протест срещу назначението на няколко престъпника на високи държавни постове.

В петък (19 юли) всекидневното шествие на бунтуващите се за нормалност граждани мина за първи път покрай железопътната входно-източна точка на столицата, предупреждавайки, че скоро може да затвори и нея в миролюбивата си упоритост за промяна.

Обяснимо обаче, никой от десетките хиляди протестиращи не слезе в ротондата - това може би е най-гадно място в София. Не го правят и много от всекидневните пътници на БДЖ, пресичащи неправилно отгоре - било от отвращение заради миризмата на тоалетна, било поради страх за парите и живота си.

Като цяло, въпросният подлез е място, за което всеки предпочита да забрави. В най-тежка степен това важи за общината. Ремонтът, започнал преди десет и продължил три години, се оказа невъобразима архитектурна грешка.

От горе-долу нормално място в града (без да е непременно приятно) недомислената реконструкция превърна ротондата в най-голямата обществена тоалетна в Европейския съюз и приют за бездомни и наркомани.

undergara3_960

Основната грешка се оказа увеличаването на пространствата за магазини от 70 (повечето използващи се) до 130 (90% от които ненаети след ремонта). Това разделение фрагментира подлеза на множество малки, скрити и тъмни кутийки, които, останали неизползвани, с времето се превърнаха в това, което са сега.


След този провал от Столична община буквално са вдигнали ръце от проблема, а най-интересното е, че въпросното място не фигурира в Интегрирания план за градско развитие и възстановяване на София до 2020-а, приет само преди месец.

Но когато институциите бездействат, а един от входовете на града се е превърнал в клоака и лошото впечатление е най-малкият проблем, идва време за гражданска активност. Така се ражда проектът UnderGara, дело на няколко ентусиасти с опит в сферата на културата, туризма и управлението на публични пространства, събрали се тази година на арт феста Водна кула.

Идеята им е занемареното пространство да се превърне в безопасен, чист и оживен творчески център или т. нар. UnderGara Creative Hub. Те с основание смятат, че ключовото местоположение е идеално за създаване на силна креативна общност, която да подпомогне развитието на квартала и да увеличи привлекателността на града като цяло.

Практика в много страни е стари запустели фабрики и гари да се трансформират в места за изкуство и култура, а от сдружението UnderGara дори се похвалиха, че техни познати от подобна организация в Полша са заявили, че искрено ни завиждат за ротондата.

Според плана за действие до есента те ще организират акции за привличане на внимание към мястото и ангажиране с неговата трансформация - guerilla концерти, 48-часово излъчване на класическа музика, работа с обитателите на подлеза, флашмоб за почистване и озеленяване, безплатна библиотека.

Междувременно те ще продължат срещите си с представители на Столична община, БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура", с които да договорят публично-частно партньорство за управлението на пространството.

На тридневен семинар в края на лятото с участието на архитекти и студенти по архитектура и урбанистика ще бъде окончателно оформена архитектурната концепция за UnderGara.

undergara4_643

Най-очевидното решение е на първо място да се съборят преградите, разделящи подлеза на множество малки помещения, което сега ограничава видимостта и безпрепятствения достъп до всички точки на подземната ротонда.

Проектът на ентусиастите включва създаването на постоянна сцена за изкуства (която ще бъде единствена по рода си в София), място за семинари с капацитет 150 души, поне две изложбени площи и пет безплатни обществени тоалетни.

Паралелно с това ще има място и за представителите на малкия бизнес, които да използват пространството в здравословен микс, включващ книжарница, галерии, магазини за цветя, ресторанти, кафенета, модни магазини и ателиета, занаятчийници, биомагазини и офиси на иновативни компании.

В проекта е заложено настоящите ниски нива на наемите да се запазят, а замисълът е всички „жители" на UnderGara да работят като една сплотена творческа общност.

Не са забравени и настоящите обитатели на ротондата - бездомните. При реализация на проекта те просто ще отидат другаде, но това не би решило проблема, а само би го преместило. Именно затова от екипа проявяват социална отговорност и в партньорство с Регионалната дирекция за социално подпомагане и други организации ще се опитат да привлекат част от тези хора в работата по осъществяването на замисъла, като по този начин спомогнат и за реинтеграцията им в обществото.

Всичко изброено дотук звучи толкова добре, че направо сякаш не е истина, и затова желаем от сърце успех на Ива, Пламена, Елена, Ади, Мартина и Дойчин в реализацията на амбициозния план и обещаваме да следим развитието му!

Междувременно, екипът е отворен към всеки, който се чувства съпричастен към идеята и иска да стане част от нейното осъществяване.

Страницата на UnderGara във facebook вече има 170 члена,
а с инициаторите може да се свържеш и на мейл undergara@gmail.com

Текст Ивайло Стоименов

Мрази телефоните и не сваля часовника си дори под душа