Световен ден на метеорологията

icon
Sofialive.bg

По повод световния ден на метеорологията решихме да си покажем едни от най-интересните, странни и красиви метеорологични феномени, някога срещани. Ще споменем само малка част от тях за съжаление, толкова са много, че е трудно да изберем.

firerainbow image

Огнена дъга
Като нещо излязло от приказка, огнената дъга е толкова красива, че изглежда все едно крие магически свят зад себе си. Само под много специфични условия се появява дъгата, по-често това става през лятото, а слънцето трябва да е издигнато от 58° или повече с перести облаци на голяма височина и слънчева светлина, която влиза през ледените кристали на облаците под точно определен ъгъл. При това облаците трябва да са големи, случвало се е да са толкова големи, че хората да мислят, че дъгата е част от небето вместо от облаците.

greenflash image

Зелена светкавица
Вижда се при изгрев или залез слънце и се случва толкова бързо, че шанса да го изпуснеш ако не гледаш внимателно, е голям. Наблюдава се, когато повечето светлина достигне до наблюдателя без да бъде разпръсната. Зеленият цвят на светкавицата се получава когато светлината се пречупва и отразява в атмосферата. Тя служи за призма, разделяйки светлината на различни цветове. Когато слънцето изцяло се издигне над хоризонта, различните цветове на спектъра се препокриват, което прави спектъра невидим за човешкото око. Нарича се светкавица, защото си е точно това - като от фотоапарат, зеленото святка само за момент.

rain image

Дъжд от животни
Истории за валящи животни има още от 1 век, когато за пръв път е документирано, че валят жаби. През 1794 френски войници също стават свидетели на дъжд от жаби. В Йоро, Хондурас буквално вали риба и това е нещо, което се случва всяка година в продължение на повече от век. Падането на животни от небето може да се обясни с воден смерч.


firenado image

Огнено торнадо
Доста рядко срещан феномен, при който след образувал се огън/пожар се заформя подобно на торнадо вихър от пламъци. Тези жестоки огнени циклони са още познати като огнени дяволи и нищо чудно - изглеждат все едно идват от деветия кръг на ада. Те се получават когато дървета, хълм или пламъци, накарат въздуха да се насочи срещу „конкурентни” температури и скорости на въздуха. И докато някои затихват бързо, други могат да пътуват.

aurora image

Северно сияние
Трябваше да го вмъкнем тук някъде. Това невероятно явление се наблюдава над магнитните полюси на север (на юг има същото явление но се нарича Aurora Australis). Това което причинява тези сияния е отново сблъсъци. Светлинното шоу се случва когато газообразни частици от земната атмосфера се сблъскат със заредени частици от слънцето, които навлизат в атмосферата. Обикновено се среща около полюсите и по време на равноденствията на годината. Появяват се в различни цветове като най-често срещани са зеленото и розовото.

catatumbo image

Светкавицата Кататумбо
Перфектната буря е факт. Тя обаче се случва само на едно място в света - над устата на реката Кататумбо във Венецуела. Топли и студени фронтове се срещат, създавайки перфектни условия за бурята. Добави околните блата, излъчващи метанов газ, който от своя страна подобрява електропроводимостта на облаците и ето - перфектната буря. Тя се случва между 140 и 160 нощи в годината.

rollclouds image

Ролка от облаци
Определено са интересна гледка. Тези облаци често се асоциират с гръмотевични бури и се случват когато температурите на въздуха се сменят карайки топлият въздух да е над студения. Вятъра променя скоростта и посоката и причинява този ролков ефект на цилиндричните облаци. Ролката от облаци се движи пред бурята именно заради формата им. Реално приличат на огромна точилка в небето.

Онлайн магазин с оригинална селекция от водещи световни и български линии