Travel Guide: Хижите за есента

icon
Sofialive.bg

Звучи нереално, но лятото свърши, а фактите са следните: днес е официалната премиера на Есен 2017. Този път обаче не сме ти подготвили сложни планински маршрути, ами места, на които да отидеш, да изключиш ума си от натовареното ежедневие и извръщайки поглед нагоре към небето да прегърнеш есента. Какви пък ще да са тези места, питаш се. Ами - онези сгушени в планината уютни къщички, в които винаги можеш да се сгрееш с топъл чай и да се насладиш на природата около себе си. Точно така, подготвили сме ти няколко от най-красивите хижи на България. Техните имена са приказни и природата е тяхна майка, а кои са те и как да стигнеш до тях тепърва ти предстои да разбереш.

Източник: Иво Лалчев / Facebook

Хижа Кукер се намира само на 20-ина километра от столицата. Точното й местоположение е в местността Златните мостове в природен парк Витоша, а тя самата предлага чудесни условия за почивка след разходка в планината. Отвън прилича на някоя алпийска къщичка, обаче прекрачиш ли прага й - всичко си е типично българско. Можеш да седнеш на дървените пейки, разположени сред дърветата около хижата, а когато се насладиш на природата около себе си, да влезеш обратно вътре и да хапнеш. И въпреки че ще се намираш високо в планината, удобства гарантирано няма да ти липсват - къщурката си има сауна, голяма тераса и меки легла.

За да стигнеш до Хижа Безбог ще трябва малко да се отдалечиш от София, защото тя се намира в Пирин. Хижата е доста нависоко - 2236м. надморска височина, построена е на 5 етажа и със сигурност няма да си единственият й гост, защото има място за около 130 човека и освен стаи за отдих, си има и цели апартаменти, в които можеш да отседнеш. Всеки един от тях пък си има балконче, от което се открива невероятна живописна гледка към езерото Безбог. 

Следващата хижа, чието име говори само за себе си, се намира в Северозападна България и е една от най-модерните в цялата страна. Точната локация на хижа Горски Рай всъщност е следната: намира се на 35 километра от Белоградчик в посока биосферния резерват Чупрене. Екопътеките в района на хижата са чудесно място за разходка, а и пък не са толкова дълги. А пък ако се измориш, винаги можеш да се върнеш в хижата, да хапнеш, а след това и да му дремнеш. Пък на следващата сутрин, презареден с енергия, можеш да си избереш друга пътека и отново да тръгнеш на пътешествие в боровите старопланински гори.


Автор: Лиляна Гелев

Снимка корица: iStock / Guliver

От нас, специално към теб