В България природните забележителности са на всяка крачка. Скрити в планини, долини и низини, или пък между две скали, те са толкова много и толкова красиви, че откриеш ли ги, има реален шанс да останеш влюбен завинаги. За да можем да ти спестим играта на криеница, ние от Sofia Live се погрижихме да ти разкрием къде точно да намериш тези места и да се насладиш на тяхната безмерна красота.
Първата ни спирка в днешната ни виртуална карта ще бъде Рудникът "Цар Асен”. Наред с всички приказни водни басейни, обитавани от най-различни видове сладководни и соленоводни риби, днес ще те запознаем и с един по-нестандартен такъв. Рудник "Цар Асен" се намира близо до Панагюрище и е бил използван като място за добив на цветни метали по времето на Социализма. Днес вече не се използва по миналото му предназначение, а на негово място се е образувал кратер, пълен със застояла от дъждовете вода. Тук със сигурност няма как да практикуваш своите риболовни умения или пък да поплуваш, но пък можеш да се насладиш на причудливото отразяване на слънцето в цветните му води.
Кацнала на една от Лакатнишките скали, Орлово гнездо със сигурност е забележителност, която няма как да не привлече вниманието ти. Именно заради това е и втората ни спирка. Намира се близо до Лакатник и представлява малка къщичка, изградена през 1938 година от група алпинисти, с цел да служи като място за отдих на катерачи. До нея може да се стигне само със специална екипировка за скално катерене, но пък дори и да не разполагаш с такава, можеш да заложиш на безопасността и да й се насладиш без да се катериш.
Отново в скални образувания е вградена и третата ни забележителност - Разбоишкият манастир. Той носи името си от мястото където се намира, а именно - село Разбоище (на 55км. от София). Този причудлив манастир е бил разрушаван и ограбван 3 пъти и се смята, че в него се е укривал Васил Левски. За разлика от Орлово Гнездо, изкачването до Разбойнишкия манастир е по-безопасно, а за целта има специална еко-пътека. Така че, следващият път, в който се чудиш къде да проведеш своята разходка за уикенда, недей да му мислиш - те чака.
Тъй като обичаме да гледаме и да намираме нови неща, ти представяме и Очите на Бога. Очите на Бога са едно истинско доказателство, за това, че живеем в страна, която несъмнено е късче от рая. Този природен феномен се намира в пещерата Проходна и е едно от най-магическите места в страната. Очите на Бога служат като прозорец на пещерата, защото именно през тях в нея навлиза светлина, която осветява цялата красота на скалистите й стени. На 21 март - пролетното равноденствие, светлината, влизаща през "очите", пада подобно на слънчев лъч и се смята, че именно на този ден древните обитатели са извършвали обреди, за които Очите на Бога са били ключови. Да гледаш е едно, а да виждаш е нещо съвсем друго, а в пещерата Проходна имаш възможността да погледнеш през очите на Бог, така че си направи една разходка до този природен феномен и се наслади на неговата райска красота.
Последната ни забележителност не е скрита, а напротив - може да бъде забелязана съвсем лесно, но до нейната красота можеш да се докоснеш истински само когато се разходиш по каменно й укрепление. Крепостта Овеч е нещо като българска мини версия на Великата Китайска стена, само че в нея няма нищо китайско, а се намира близо до град Провадия. До нея водят три входа с множество стълби, а когато ги изкачиш, ще можеш да се насладиш на говорещия кладенец, с дълбочина от 79 метра, рицарския затвор, митрополитската църква, Калугерските дупки, както и кулата с дяволската пътечка. Крепостта е достъпна целогодишно, а по време на разходката ще бъдеш съпроводен от екскурзовод. Така че, не му мисли, ами отивай да превземеш и тази крепост. Или поне да се опиташ.
Автор: Лиляна Гелев
Коментари