Екологични проблеми на градовете и решенията в София

icon
Sofialive.bg

Екологичното развитие и опазването на околната среда в градски условия е с приоритет за Столична община и включва изпълнението на конкретни мерки за постигането на тези цели. В това число влизат управление на отпадъците и повишаване на ефективността от преработката на градския битов и зелен отпадък, подобряване качеството на атмосферния въздух, водите, горите и плановото залесяване, превръщането на парковете в желана зона за отдих, запазване и разширяване  на зелената система в София и др. С финансова подкрепа от Специализирания общински приватизационен фонд (СОПФ) се подобрява екологичната обстановка в града, като за периода 2015-2018 година са инвестирани 4 597 536 лева в тази насока, поясни председателят на Управителния съвет на СОПФ Орлин Алексиев.

Пред какво са изправени съвременните градове и техните обитатели?

Градовете сами по себе си, са самостоятелна екосистема, със своя собствена структура и функция, която обаче трудно може да се издържа самостоятелно. През последните години се наблюдава все по-засилена урбанизация и преселение на големи групи от хора в градовете. Промяната на гъстотата на населението в градовете, както и специфичния начин на живот на хората в тях, предполага присвояването на територии и ресурси, тъй като сами по себе си, градовете не могат да разчитат единствено на своята територия.

Ето защо прилежащите селища или природни блага, се превръщат в ресурс, който влиза в употреба на градовете и бива превърнат в енергия, хранителен ресурс или вода за пиене и за домакински нужди. В действителност този тип услуги (основни за човешкия бит) ние възприемаме като безплатен ресурс, който получаваме от природата, но нашата намеса води до сериозни промени. Унищожаването на горските местности може коренно да промени оттичането на дъждовните води и това да доведе до образуването на кални свлачища и да повиши риска от наводнение в много повече зони.

А състоянието на градската околна среда зависи от броя жители, които обитават града; гъстотата на населението; изоставените територии; обновените градски територии; градската мобилност; консумацията на вода, енергия, материали и продукти; образуването на отпадъци; качеството на въздуха и водата; безопасността на уличното движение; качеството на жилищата; достъпът до зелени площи и качеството на дивата природа в градовете.

Компактността на хората, фирмите и услугите в градовете, предполага огромни възможности за техните обитатели. На първо място градската среда предлага добри условия за устойчив живот. Гъстотата на населението означава по-кратки разстояния до работното място и услугите, възползване от обществения транспорт и по-ниско потребление на електричество за размерите на жилищата.

Но в следствие на човешката дейност могат да настъпят значителни глобални екологични промени, една от които е изменението на климата. И някои градове могат да пострадат значително.  Това  може  да  утежни  социалното  неравенство и много хора да са изложени на риск и да не разполагат с ресурси, за да се адаптират. Изменението на климата ще повлияе и върху градската околна среда: качеството на въздуха и водата, например.


Какво е решението?

По-доброто планиране на градовете, когато става въпрос за градоустройство, архитектура и транспорт, е сред решенията за справянето с глобалните екологични предизвикателства пред градовете. По-доброто градоустройство ще подобри качеството на живот и ще създаде нови възможности за заетост, а пазарът за зелена архитектура и нови технологии, които използват слънчевата енергия например, ще се развие.

Какво прави Столична община?

Съветът за управление на СОПФ подкрепя рационални и полезни инициативи, които целят подобряване на екологичните условия в столицата на България, поясни председателят Орлин Алексиев. Една от тях е продължаване на залесяването на градски територии, които по една или друга причина са били засегнати от човешката дейност. Сума, в размер на 228 хил. лева е отпусната за засаждането на над 20 000 обособяването им в паркови среди в район Кремиковци.

Предоставени са средства за обновление на Южен парк - подхода към от бул.“Гоце Делчев“ (1,0 млн. лева) и за ремонт на алеи 1,2 млн. лева; за възстановяване на розариум и ремонт на алеи в Борисова градина – 1,2 млн. лева и цялостна реконструкция на Северен парк,  район „Надежда” 1,2 млн. лева. Част от средствата, разходвани с екологична цел, са за озеленяване на квартални градинки и междублокови пространства в София.