Кофти типажите на работното място

icon
Sofialive.bg
Източник: iStock/Guliver

Не е лъжа, че за да си щастлив и удовлетворен на работното място екипът, в който работиш е от огромно значение. Колкото и да обожавате работата си, ако сте попаднали на кофти колектив, това определено може да ви стъжни живота.

Ние не си избираме родителите и роднините, но за наше огромно облекчение, с колегите нещата не стоят по този начин. Дори да не можем да отсвирим директно онези от тях, които умело ни късат нервите, то поне можем дипломатично да ги избягваме.

Знам, знам... всички малко или много мечтаят за колеги, които да нарекат истинско семейство и да бъдат приятели с поне трима от тях, но за жалост това не винаги е възможно и трябва да помним, че преди всичко отношенията с тях са делови. Сантименталностите е най-добре да си остават у дома в очакване на подходящите хора и моменти.

Вижте и кои са типовете колеги, които имат нужда единствено от игнор.

Превземката

Обикновено, превзетият колега се познава по това, че обича да си придава твърде много важност още от самото начало без реално да е доказал своите качества.

Може дори да е още стажант на крехка възраст и да свиква с обстановката, но той/тя вече има изградено поведение на псевдо лидер, готов да дава насоки граничещи с команди. Без да му мигне окото ще изтъкне дори най-малката чужда грешка (опитвайки се да я поправя) и ще претендира, че е по-способен дори от онези, които отдавна са минали по неговия път и разполагат с доста повече авторитет, опит и знания.


Изтъкването на грешките от страна на превземката винаги ще се случва в присъствието на шефа, сами се досещате защо. Когато се докопа до заветното потупване по рамото и мимолетно признание, този типаж ще продължи с обичайното перчене и наивната заблуда, че скоро ще се издигне в очите на всички без да си мръдне пръста за това.

А на другите колеги не им остава нищо друго, освен да си вършат работата и да гледат всеки ден един осемчасов, безвкусен моноспектакъл...

Интригантът

Интригата винаги е била оръжение на слабите е неуверени хора без значение от мястото и обстоятелствата. Много колективи могат да бъдат определени като свърталище на интриганти, но ако в офиса разполагате само с един такъв екземпляр, имате огромен шанс да оцелеете. Интригантът винаги е привидно мил, любезен и отдаден на работата си, обожава да излиза с колегите си извън работата и е крайно общителен. Но в неговия случай това качество би могло да се нарече проклятие.

Той може да наговори на всичките си колеги какви ли не абсурдни неща с цел да ги скара и така отново да влезе в ролята на отзвизчивия добряк, който ще "сплоти" всички. Неговата цел е единствено да сее смут, кавги и недоразумения, за да настъпи пълен хаос в колегиалните отношения и накрая да стои отстрани забавлявайки се докато гледа сеир.

Стойте колкото се може по-далеч от интриганта, защото всяка ваша дума може да се обърне срещу вас. Манипулациите и лъжите са неговите най-добри приятели.

Мързелът

Той е весел, добродушен, с мек характер и...напълно безполезен що се касае до ангажименти. С него може да си бъбрите през почивките, да се забавлявате на тиймбилдинги и да ви разсмива с готини смешки, но дойде ли време за сериозната част, не го търсете. Мързеливият колега ще имитира, че върши нещо само ако му се напомня или шефа е на близо. През останалото време ще чака да дойде края на деня и да си ходи, защото и нищоправенето в крайна сметка омръзва. Не рядко се случва да закъснее за работа или просто да се отпусне на бюрото си и да спи с отворени очи.

Добрата новина е, че няма да ви създава напражение в работата, нито ще застраши отношенията ви с другите колеги. Лошата е, че е възможно накрая да накарат вас да му оправяте бакиите (ако по някаква причина не искат да го уволнят) или да сте в ролята на негова бавачка.

Хейтърът

Може да е супер точен, отговорен, да не прави интриги и да не се интересува от клюки, но притежава едно ужасно качество-обича да хейтва. Понякога дори и да си върши работата идеално, е способен да я мрази от дъното на душата си и да го изразява гласно. За него е характерно,че не харесва нищо и никого, но и не си мълчи по този повод.

Може да вгорчи живота на всички само с хейтърските си коментари по някакъв повод или открито да заяжда с другите търсейки постоянно нови и нови начини да провокира.

Такова поведение е вредно както за него, така и за целия колектив, защото всява излишно напражение.

Хората са казали: "Убий простака с мълчание," в но в тази ситуация може да добави "... и хейтъра с усмивка."

Ако нещата излязат извън контрол и усмивката не постигне нужния ефект, и охраната на сградата също е добро решение (да го изхвърли, де).