Видове циркуляри, начин на работа и особености

icon
Sofialive.bg
Източник: https://tashev-galving.com/

Циркулярите са машини, предназначени за рязане на дървесни материали. Могат да се използват напречно, надлъжно, има и вариант за смесено рязане. 

Циркулярите биват еднотрионни и многотрионни, в зависимост от броя на използваните триони. 

Какви видове циркуляри има и как да изберете подходящия?


Когато купувате такава машина, трябва да имате предвид за какво ви трябва. Основните групи циркуляри са настолни, стационарни и ръчни. 

Настолните се използват за напречно разкрояване на дъски и летви, когато се полага покритие за под или се правят дъски за паркет. 

При избора на настолен циркуляр трябва да съобразите дали блокът на мотора, благодарение на който дискът реже, да е подвижен или неподвижен. В зависимост от нуждите и предпочитанията ви, може да изберете един от двата варианта. 

На пазара се предлагат различни видове настолни циркуляри – с разнообразни характеристики и размери. Мощността на мотора зависи от големината на циркуляра. Най-разпространени са моделите с диск между 150 и 400 милиметра.


Важен момент при настолните циркуляри е дали има лазерен лъч – ако има такъв, точността при рязане ще бъде по-голяма. Така че, ако се нуждаете от повече прецизност при рязането, изберете циркуляр с такъв лъч. 

Нека сега разгледаме по-подробно стационарните циркуляри. 

Какви са техните специфики и предимства?


Те се използват предимно за работа на строителната площадка за обработване на греди, конструкции от дърво, бичмета, дъски и други. За разлика от настолните циркуляри, те се използват, когато е необходимо по-грубо рязане. При закупуване на такъв вид циркуляр трябва да се имат предвид големината на диска за рязане, системата, която отвежда стърготините и праха и възможността на блока на двигателя да се повдига и накланя. Специалистите съветват да се спрете на стационарен циркуляр, когато са налице екстремни условия на работа и сериозно натоварване върху машината. Именно този тип машини са най-здрави и устойчиви. 

Предимствата на стационарните циркуляри пред останалите са, че могат да обработват по-широки заготовки, да задават точни настройки за обработка на бланки, повечето модели имат уловител за прах, също така нивото на шума е по-ниско, в сравнение с другите видове. 

И накрая стигаме до ръчните циркуляри – те са предназначени за изключително прецизно и изпипано рязане на дървесен материал. С такъв тип циркуляр се реже много точно, до милиметър. В права линия или под различен ъгъл – зависи от конкретната нужда. Прецизността се постига, благодарение на метална шина. 

Какви са предимствата на ръчните циркуляри?


Ръчните циркуляри са по-удобни за работа от останалите два вида, тъй като са по-леки и компактни, по-лесно се пренасят от едно място на друго и са по-лесни за поддръжка. Дизайнът им е прост, но въпреки това са достатъчно ефективни. За недостатък може да се приеме нивото на шума – по-шумни са от останалите два вида. 

Акумулаторен или електрически – тоест с кабел или без? 


Циркулярите, които са без кабел, са по-маневрени и по-безопасни за работа – рискът от злополука след спъване в кабела го няма. Недостатъкът обаче е, че този тип циркуляри не могат да се използват повече време, тъй като батериите няма да издържат на по-продължителна работа. Ето защо специалистите препоръчват кабелните модели, в случай че държите циркуляра на едно място. Ако обаче ви е нужен за работа на различни места, по-добрият вариант е безкабелният. Тогава обаче ще трябва да внимавате с батериите и да ги сменяте редовно, за да не стане засечка по време на работа. 

Накрая трябва да споменем, че има и циркуляри за метал – те имат режещ диск. Разликата им с циркулярите за дърво е, че материалът за рязане се носи при тях, а не обратното.