Сънищата могат да бъдат очарователни, вълнуващи, ужасяващи или просто странни. Въпреки че няма единодушен отговор относно това защо изобщо сънуваме, учените са стигнали до доста интересни факти какво се случва, докато трае този процес. Ето 7 неща, които трябва да знаете за света на сънищата.
1. Всички сънуват
И възрастните, и бебетата сънуват около два часа на нощ - дори и тези от нас, които твърдят, че не го правят (те просто не помнят). Всъщност, изследователите са установили, че при всеки човек обикновено се сменят по няколко сънища всяка нощ, като един трае между 5 и 20 минути. Общо взето, хората прекарват около шест години в сънуване.
2. Често забравяме сънищата си
Средно 90% от всички сънища се забравят бързо след събуждането. Според една теория това се дължи на факта, че промените в мозъка, които се наблюдават по време на сън, не могат да бъдат обработени и съхранени в дългосрочната памет на човек. Мозъчните скенери, направени на спящи хора показват, че фронталните лобове – частите от мозъка, които играят ключова роля в образуването на паметта - са неактивни по време на „сънния” процес.
3. Не всички сънища са цветни
Докато повечето хора твърдят, че сънуват цветно, има малък процент хора, при които е точно обратното – сънуват в черно и бяло. В проучвания, при които сънуващите са били събудени и помолени да избират цветове от диаграма, меките пастелни цветове са били най-често избираните.
4. Мъжете и жените сънуват различно
Изследователите откриват някои съществени разлики между двата пола, когато става дума за съдържанието на сънищата. Например, мъжете виждат оръжия значително по-често от жените, докато жените акцентират на облеклото по-често. Друго изследване показва, че мъжките сънища са с по-агресивно съдържание и физическа активност, докато женските сънища съдържат повече отхвърляне и изключване, както и повече разговори.
5. Животните вероятно също сънуват
Мнозина мислят, че когато спящо куче върти опашката си или движи лапите си, сънува. Въпреки че е трудно да се потвърди със сигурност, учените са на мнение, че е много вероятно животните наистина да сънуват. Подобно на хората, животните преминават през различни етапи на сън, които пък включват различни мозъчни центрове.
6. Възможно е да контролирате действието
Сигурно сте изпитвали онова странно чувство - знаете, че сънувате, въпреки че все още спите. Смята се, че това е комбинирано състояние между съзнание и сън, по време на което често можете да насочвате или контролирате съдържанието на съня.
7. Отрицателните емоции са по-чести
Палитрата от емоции по време на сън несъмнено е много богата, но отрицателните емоции като безпокойство и страх са водещи в класацията. Те са изпитват около 3 пъти по-често от позитивните емоции като щастие и любов.
Още любопитни и полезни статии:
- 6 вечни типажа на офисното коледно парти
- Какво друго да бойкотираш, освен Джон Малкович
- Истанбулската конвенция изяде домашното на сина ми
- Ако предизборните послания бяха честни…
- 7 най-тъпи стереотипа за метъл феновете
- След Джокович: Бай Чалганьо срещу Култура ми Янко
- Колко хора от партия са нужни, за да завият крушка?
- Още 5 продукта, които Диона трябва да рекламира
- 5 странно преведени филмови заглавия и новите ни предложения за тях
- България със златен медал по разбирачество
Коментари