Съществува общо схващане, че децата са по-склонни да четат ако ползват електронни устройства като таблет или електронен четец. Ново изследване обаче ни споделя, че това не е съвсем така. Проучване с деца между 4 и 6 клас, които имали редовен достъп до устройства с възможност за четене на електронни книги, показва, че не са ги ползвали за четене. Показва също, че до колкото повече устройства имат достъп, толкова по-малко четат като цяло. Това предполага, че предоставяйки на децата си електронни четци може да потиснеш тяхното желание да четат, и че хартиените носители са все още често предпочитани от младите хора.
А защо си мислим, че децата обичат да четат от екран? Схващането, че електронните книги са предпочитани тръгва от писателя Марк Пренски, който през 2001 вкарва термина “цифрово поколение“, който се характеризира с това, че младите хора имат висока цифрова грамотност и съответно предпочитание за четене на екран. Само че няма изследвания, които да потвърдят това твърдение. Въпреки това, този мит вече се е отразил на решенията за книжни ресурси в училища и обществени библиотеки в много страни. Е тук в България не стоят съвсем така нещата, защото нямаме достатъчно ресурси, но голяма част от родителите, водени от западните тенденции, предоставят на децата си четци, таблети и телефони с възможност за четене на електронни книги.
Но защо ученици и студенти са по-склонни да предпочетат четенето на книги на хартиен носител? Четенето на устройства през апликация предразполага към разсейване, тъй като може да сменяш апликациите. За подрастващите, които вече имат затруднения с вниманието, моментното удоволствие от една игра би навело везната в негова ползва, отколкото дългосрочните ползи от четенето. Четенето на книги е по-ефективен начин едновременно да си подобриш и запазиш грамотността, за разлика от четенето на друг вид текстове. За съжаление обаче, младите четат все по-малко.
Докато купуването на четец не би мотивирало детето ти да чете повече има неща, които биха помогнали. Като за начало - покажи му, че ти обичаш да четеш, ако даваш правилния пример, резултатът ще е положителен. Създавай приветливи за четене пространства, както в дома, така и в училище. Силни шумове, лоша светлина и потенциални отвличащи вниманието фактори могат да бъдат неблагоприятна среда за децата. Насърчавай редовно “мълчаливо четене“ в училище и вкъщи. Даването на време на децата да четат в училище помага за създаването и утвърждаването на рутина на четене, а може и да се окаже единствената възможност детето да чете книги, които само е избрало. Интересувай се от предпочитаните от него книги и подпомагай достъпа му до тях. А с по-големите деца можеш дори да споделяш собствените си предпочитания. Преди всичко четенето помага за развитието на въображението, речника и комуникативните умения, както и действа успокояващо на хора предразположени към стрес и тревожност.
Още любопитни и полезни статии:
- 6 вечни типажа на офисното коледно парти
- Какво друго да бойкотираш, освен Джон Малкович
- Истанбулската конвенция изяде домашното на сина ми
- Ако предизборните послания бяха честни…
- 7 най-тъпи стереотипа за метъл феновете
- След Джокович: Бай Чалганьо срещу Култура ми Янко
- Колко хора от партия са нужни, за да завият крушка?
- Още 5 продукта, които Диона трябва да рекламира
- 5 странно преведени филмови заглавия и новите ни предложения за тях
- България със златен медал по разбирачество
Коментари