...преди 110 години Народният официално открива врати на красивата си сграда

icon
Sofialive.bg

На 3 януари 1907 се представя на широка публика изключително красивата барокова сграда на първата ни сцена, създадена по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер.

Със заповед от 14 юли 1903 министър д-р Ив. Д. Шишманов назначава комисия начело с Илия Миларов, която да подготви предложение за постройка на сграда за Народния театър в София.

Народното събрание взима решение и с Указ на княз Фердинанд І се отчуждава терен на мястото на бившия дъсчен театър Основа, където през юни 1904 започва строежът на сградата. Живописното оформление на тавана и стените в зрителната зала, която разполага с 848 места, е възложено на известния виенски художник Рудолф Фукс. На 3 януари 1907 със специално представление се открива самата сграда.

Години по-късно, на 10 февруари 1923 по време на юбилейния спектакъл Апотеоз на родното драматично изкуство избухва пожар, който унищожава театъра. От началото на новия сезон трупата играе разделена на две части в различни градове на България, а след това шест години - на сцената на специално ремонтирания Свободен театър в София.naroden image

Сградата на Народния театър е реконструирана през периода 1924-1928  по проект на немския архитект Мартин Дюлфер. Освен изграждането на новата железобетонна конструкция, от Германия е доставена сценична механизация, произведена от фирмите „Круп" и „МАН", каквато имат само най-добрите театри в европейските метрополии. Тази техника работи от 1929 г. и до днес, като се използва във всички представления на Голямата сцена на театъра.

По време на бомбардировките над София през Втората световна война е разрушено Южното крило на театъра. След края на войната сградата е възстановена и от април 1945 Народният театър отново отваря вратите си за публиката. Последното преустройство и реставрация е осъществено през 1972-1975  под ръководството на проф. инж. Венелин Венков, когато се изгражда и специална Камерна сцена.

Именити художници са се погрижили за цялостното художествено оформление на сградата. Сред тях са Дечко Узунов, Георги Чапкънов и Иван Кирков, който е и автор на завесата на театъра - неугасващия Феникс.


Източник: Народен театър "Иван Вазов"

Тя би влязла в дрехите на Мери Попинз, а той би се пъхнал в костюма на Железния човек