Как да преодолеем първите моменти на неудобно мълчание, когато се озовем в една стая с непознати? Как да разпределим гостите в колата си съгласно предписанията на етикета или как да изберем собственото си място в концертна зала, за да имаме най-пълноценно преживяване. Отговори на тези и много други въпроси търси и намира Антония Серафимова - млада дама, за която думата "етикет" на първо място предизвиква асоциации, съвсем различни от тези, свързани с указанието за състава или съдържанието на дадена стока.
Спомняш ли си, по какъв повод темата за нормата в поведението е привлякла вниманието ти за първи път?
У дома винаги се е наблягало на важността на доброто поведение - независимо от мястото и околните. Във времето съм имала възможност да бъда на места, където хората се държат безупречно, както и на такива, където се случва точно обратното. За мен първата компания винаги е била по-привлекателна от другата. Макар че хората навсякъде си приличат, забелязала съм, че онези с по-лошите маниери нерядко са били подценявани, въпреки, че не са отстъпвали по ум и способности на другите. Така си дадох сметка, че доброто възпитание е това, което може да отличи и да отвори врати, особено когато е подплатено с умения и качества.
Мислиш ли, че поговорката "По дрехите посрещат, по ума изпращат" е валидна и днес - във времето на масовата мода, как тя кореспондира с понятието "етикет"?
Има някои неща, които са валидни винаги и тази поговорка е едно от тях - затова трябва да бъдем внимателни. Масовата мода прави достъпни всякакъв тип облекла за все повече хора, но пък размива възприятията, кое кога е подходящо да се облича. Затова и често можем да видим хора облечени във великолепни тоалети, които са изключително неподходящи за повода, дори обидни, независимо колко са актуални в момента. Етикетът пък определя ясно и конкретно кое кога е добре да се носи, за да се чувства човек на място и да си спести неудобни ситуации. Също той препоръчва да подбираме облеклата в гардероба си спрямо формата на тялото ни и изискванията на сферите, в които се движим, а не сляпо да се доверяваме на последните модни тенденции. Масовата мода и етикетът не са врагове, но между тях трябва да има здравословен баланс.
Имаш ли впечатления относно това, какво най-вече си представят хората, когато чуят думата "етикет"?
За жалост често срещаните асоциации за етикет са: поза, лицемерие, преструвка, снобарство. За някои това е отживелица, куп остарели разбирания, които вече нямат място в новото време, а други намират всичко това за излишно изтънчено, сухо, скучно, непотребно – "не е за мен". Или "какво пък толкова като не го направя – никой не е умрял".
А какво всъщност е етикетът?
Това е маниер на поведение, който предполага учтиво, уважително, дискретно и съобразително отношение към околните. Поведение, което няма да ви постави в неудобна ситуация, а когато попаднете в такава, ще ви помогне да излезете от нея с усмивка.
Това е изкуство, начин на живот, светоусещане. Можем спокойно да го наречем "добро възпитание" - то ни прави завършени и е много ценно богатство за тези, които го притежават. Неслучайно се казва, че добрите обноски могат да отворят врати, които и най-доброто образование не може.
Етикетът ни кара да се чувстваме добре и полезни. Той се съобразява с околните и не следва принципа "това не е мой проблем, затова не ме интересува". Няма ли да сте по-спокойни да живеете в такова общество?
Тъжно ми става, че все по-често срещам хора, които не само не знаят как да се държат, но и не искат да се научат. В същото време са откровено непочтителни, груби, дори умишлено отхвърлят добрите обноски. Това поведение се подхранва от усещането, че "можем да правим каквото си искаме". Но не е така и това води до множество проблеми, с които се сблъскваме всеки ден.
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА КУРСА Й ТУК!
Още любопитни и полезни статии:
- Владо Карамазов: Припознавам фотографията като съдба
- Иван Юруков: Имаме приливегията да не си поставяме дилеми на живот и смърт
- Тодор Дърлянов: Искам да изиграя значими за човечеството персонажи
- Даниел Стайков от The Lefties: Първата цел на музиката е да сбъдне фантазията на артиста
- Елена Телбис: Нямам способността да се любувам на себе си
- Кирил Николов – Дизела: Индивидуалността и характерът определят шампиона
- Павел Владимиров: Криворазбраната политкоректност уби чара и хумора в шоубизнеса
- Дария Симеонова: Понякога, за да се случи нещо, е нужно само да помолиш искрено
- Мая Бежанска: Сънувам ролите си и правя записки нощем
- Теди Москов: Режисурата е обич и знание за човека
Коментари