От време на време ти пускаме по някое вкусно изкушение и ти разкриваме тънкостите в приготвянето на готини коктейли, но за чай не сме си говорили отдавна. Този път сме решили да те хвърлим право в дълбокото при дзен историите и истински здравословните измислици на природата. Главният герой днес буквално ще ти разкърши сетивата, защото е не кой да е, а чаят на чайовете - матча.
Матча е фино смлян висококачествен зелен чай, около който се върти цялата японска чаена церемония. Всъщност, методът за приготвяне на прахообразен чай се пренася в Япония от Китай през 1191, заедно с дзен будизма, благодарение на монаха Еисай. Както сам можеш да пресметнеш, историята на матча е многовековна, а значението му не е избледняло през годините. Дори напротив - той се смята за водещата гореща напитка за 2015 и определено има защо. Матча има ободряващо действие и световните тенденции показват, че все повече се предпочита пред кафето и останалите енергизиращи напитки, поради своята елегантност. Чаят съдържа повече антиоксиданти от суперхрани като боровинките, спанака, плодовете годжи бери и други. Също така има високо съдържание на хранителни вещества, засилва метаболизма и умствената дейност и има отношение към нивата на холестерола и стреса.
Част от позитивите от приема на матча да се дължат на факта, че при консумация се поглъща самото растение. Чаят се прави от стрити листа тенча, които дори в Япония са твърде редки за продажба. Ако решиш да предизвикаш себе си, можеш да си приготвиш два вида - усуча или койча. Усуча е по-евтиният вариант, при който листата тенча са на по-малко от 30 години. Резултатът е рядка течност с по-светъл цвят и леко горчив вкус. Последното ще трябва да го изтърпиш, защото истинският чай не се подслажда. Койча пък е гъстият представител, за чиято направа се изисква значително по-голямо количество от финия прах. Използват се по-стари, естествено узрели листа, които са и по-скъпи, поради специфичния начин на отглеждане на растението. Койча се прави с по-малко вода, има консистенция на втечнен мед и е значително по-сладък от усуча. Традиционният японски метод на приготвяне включва купичка и бамбукова бъркалка, но съвремието познава и нови хрумки, като модерното матча лате - чай с мляко.
Матча е скъпо удоволствие - в Интернет цената на продукта стига до 70 лв. за трийсетина грама. Доста по-достъпно предложение ще откриеш в Aliexpress.com - 250 грама за около 20 долара. В София пък чай матча в автентична японска атмосфера можеш да опиташ в ресторант Hamachi в Лозенец. Обикновено церемонията се прави в зимната градина, заради по-голямото пространство. Ние обаче те съветваме да си резервираш и стаята татами, където ще можеш да хапнеш на пода и да се потопиш в магията на японските традиции
Текст Деяна Узунова
Още любопитни и полезни статии:
- Ето как се пише: ваучер или ваучър
- Супер смешен виц за днес, 11 юли, 2024 г.: На кастинг
- Ето как се пише: братовчед или братовчет
- Супер смешен виц за днес, 10 юли, 2024 г.: Приятелки
- Ето как се пише: акаунт или ъкаунт
- Супер смешен виц за днес, 9 юли, 2024 г.: Един заек
- Ето как се пише: оттенък или отенък
- Супер смешен виц за днес, 8 юли, 2024 г.: Дядо Санде е болен
- Супер смешен виц за днес, 7 юли, 2024 г.: Жена към мъжа си
- Супер смешен виц за днес, 6 юли, 2024 г.: Една мацка
Коментари