Кой празнува имен ден утре - 9 декември? И какво да сложим на трапезата?

icon
Sofialive.bg
Източник: БГНЕС

На 9 декември православните християни почитат зачатието на света Анна – майката на Дева Мария. Имен ден днес празнуват 40 красиви имена, средкоито Ана, Анна, Ана-Мария, Анабел, Анчето, Ане, Анелия, Анелия, Анелка, Анеля, Анета, Аким, Еким, Яким, Анита, Аница, Аничка, Анка, Анко, Анна, Анушка, Аня, Ачо, Вилиана, Йоаким, Яко, Яна, Яна, Янаки, Янаки, Яначко, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо, Янкул, Януш, Янчул и Яньо.

Празникът обаче върви със специална обредна трапеза, на която присъстват само постни ястия.

Тъй като коледните пости приключват една на 25 декември, празникът трябва да се посрещне без храни от животински произход.

На трапезата задължително трябва да присъства варена царевица, варено жито, баница със зеле, праз с ориз и маслини за здраве особено на бременните жени, защото светицата е покровителка на бременността, раждането и родилните мъки.

Вярва се, че в този ден задължително трябва да се яде жито и царевица, за да бъде плодородна и богата следващата година и посевите да порастат. От житото и царевицата трябва да бъде раздадено, за да имаме по-големи успехи.

Според поверието на този ден бременните жени не трябва да работят, за да родят по-леко. Тези, които са станали майки, също не трябва да се захващат с работа, за да бъдат здрави децата им.

Тъй като света Анна е покровителка и на брака, на днешния ден неомъжените жени могат да гадаят кога ще се омъжат. Те трябва да поставят в гърне, пълно с вода, клонки от вишна или ябълка и ако до Нова година те са покълнали, това е знак за скорошна сватба.


В поверието се казва, че по първия човек, който прекрачва прага на дома, може да се познае каква ще е следващата година. Ако е здрав, годината ще бъде плодородна и обилна, ако е болен – няма да се радваме на богата реколта.

Денят на света Анна се обединява със следващите християнски празници – свети Спиридон, който се чества на 12 декември, и свети пророк Даниил, който се отбелязва на 17 декември.

Трите празника се свързват с женското начало и се празнуват като преход към новия годишен цикъл, заради което се спазват ритуали за плодородие и успех. На свети Спиридон и свети Даниил жените трябва да омесят колаци и да ги раздадат за здраве и благополучие.

Предлагаме ви някои традиционни рецепти за празника.

 

Необходими продукти:

- 3-4 кочана царевица

- 3-4 с.л. захар

- ½ ч.ч. смлени орехи – сушени плодове

- няколко супени лъжици мед – по желание

Начин на приготвяне:

Зърната се ронят. Може да се накиснат за час, за да набъбнат. После се варят. Щом изстине се поръсва със захар и мед.

 

Имамбаялдъ

Необходими съставки: • патладжани – 5 бр. • брашно • олио • лук – 6 глави • моркови – 4 бр, • чушки – 6 бр. • домати – 4 бр. • чесън • дафинов лист • черен пипер • бахар • магданоз

Начин на приготвяне:

Обелете и нарежете патладжаните. Осолете ги и ги оставете да престоят за час, за да изтече горчивият сок. Овалете ги в брашно и яйце и ги изпържете.

В отделен съд изпържете нарязания лук, моркови и пиперки. Добавете топла вода и оставете да поври. След това прибавете дафинов лист, черен пипер, бахар и чесън, скълцан магданоз и домати.

В дълбока тавичка редувайте пласт патладжани и пласт изпържен зелечук. Залейте ястието с 2 ч.ч. вода и 1 ч.ч. олио и го сложете в предварително загрята фурна.

Гарнирайте с резенчета лимон.

 

Бързи триъгълни банички

Необходими продукти

12 фини кори за баница

5 бр. яйца

200 г сирене (или 100 г извара и 100 г сирене)

6 с.л. олио

бучка масло

1 разбито яйце за намазване

Начин на приготвяне:

Сиренето се натрошава и се смесва с яйцата. Всяка от корите се сгъва откъм широката страна на половина и в средата се разстилат около 2 с.л. от сместа. Кората се загръща от двете страни и се получава правоъгълник, който се сгъва на две и после на триъгълник. Триъгълните банички се подреждат в правоъгълна тава с размери 28х38 см намазана с масло.

Олиото се загрява и се сипва по 1 с.л. на две триъгълни банички. Отгоре се намазва с допълнително разбитото яйце (или ако е останала от яйчено-сирената смес) и се пече в предварително загрята фурна на 180-200 С до златисто. След като изстинат, могат да се разрежат на по-малки триъгълници, като хапки. Чудесни са за шведска маса.