Регистрация по ДДС - предимства и недостатъци

icon
Sofialive.bg
Източник: iStock/Guliver

Всеки, който е изправен пред регистрация по ДДС, е важно да бъде максимално добре запознат с нейните предимства и недостатъци. Това ще ви е от полза сами да решите дали да преминете към доброволно регистриране или не.

Днес ние сме подготвили за вас един доста колоритен материал, в който сме се постарали да включим както добрите, така и лошите страни на това да се регистрирате по ДДС. Вие сами следва да решите как е най-добре за вас и по какъв начин да подходите.

Ако смятате, че тази информация, колкото и полезна да е тя за вас, няма да може да ви отведе до взимане на правилното решение, ние ви съветваме да се доверите на специалистите от Acc-ConsultCo.com.

Ще попаднете на изключително талантливи и компетентни служители по предоставянето на счетоводни услуги, които с радост ще ви съдействат, така че неразрешимият казус да остане в миналото. Сигурни сме, че ще останете наистина доволни, възползвайки се от някоя от счетоводните услуги, които предварително имате възможност да разгледате на сайта на компанията.

Какво да знаем за регистрация по ДДС

В редовете по-долу ще обърнем съсредоточено внимание на плюсовете и минусите на регистрация по ДДС, както и всичко останало, свързано с една такава процедура.

Най-напред ще споменем, че има два типа регистрация по ДДС. Едната е по избор, а другата е задължителна.

Ако искате да го направите по свое желание е добре да знаете, че не е нужно да достигате оборота от 50 000 лева за предходните 12 месеца. Всяка една фирма има правото да се регистрира по ДДС.


Няколко са обаче обстоятелствата, които изискват от вас да го направите, независимо дали сте отворени към такова предложение или пък не. Ето и някои от тях:

  • Ако сте фирма и имате облагаем оборот над 50 000 лева за последните 12 месеца;
  • Ако сте фирма, която има обща стойност на ВОП над 20 000 лева за предходните 12 месеца;
  • Ако сте фирма, които получава разнообразни услуги от доставчици в ЕС или извън неговия обсег.

Знаете ли, че ако една фирма няма ДДС регистрация, тя не е задължена да го начислява, както и всеки месец да плаща. Не е нужно да изготвяте и попълвате декларация, която да бъде внасяна в НАП. Това, на свой ред ще ви спести от разходите за счетоводител.

Какво е заключението от всичко това? Ако сте собственик на малък бизнес, който в рамките н годината не успява да достигне оборот от 50 000 лева и дейността е единствено в рамките на страната, най-добре да не преминавате към доброволно регистриране. Така ще спестите от разходи за счетоводители и данъци.

Надяваме се да сме ви били полезни и да сме успели да отговорим на поне една част от запитванията, свързани с регистрация по ДДС!